Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pražské arcibiskupství loni mělo zisk 213 milionů Kč díky lesnímu hospodaření

Kraje: Praha / / ČTK / 30. dubna 2023 10:05
Pražské arcibiskupství loni mělo zisk 213 milionů Kč díky lesnímu hospodaření

Ilustrační foto: Arcibiskupský palác v Praze
Autor: Wikipedia.org / Sokkk y / Creative Commons

Praha - Arcibiskupství pražské se za rok 2022 dostalo do zisku 213 milionů korun. Vděčí za to efektivitě své lesní správy a nadprůměrným cenám dřeva. Významný výdaj pro arcibiskupství naopak loni byla finanční podpora farností v pražské arcidiecézi téměř 150 milionů korun. Novinářům to řekli představitelé arcibiskupství, když představovali nové nájemní byty v Praze, do nichž arcibiskupství investuje.

"Těší mě, že po letech ztrát dopadlo hospodářství arcibiskupství opět dobře a naše kroky na nové hospodářské cestě vypadají zdařile. (...) Celkově jsme napříč našimi pilíři hlavních finančních zdrojů pokročili, chystáme se investovat nejen do zpracování dřeva s přidanou hodnotou a do nájemního bydlení, ale nově také do fotovoltaik," řekl pražský arcibiskup Jan Graubner.

Nájemní bydlení má být pro arcibiskupství jedním z pilířů hospodaření po roce 2030, kdy na základě zákona o majetkovém vyrovnání skončí podpora státu církvím. Dalšími pilíři má být právě lesní hospodaření a finanční produkty; i ty se podílely na zisku v loňském roce. Arcibiskupství se také zajímá o projekty spojené s udržitelnými zdroji energie. Do fotovoltaiky zatím plánuje investovat menší jednotky milionů korun.

"Loni se extrémně vyšplhaly ceny dřeva, kubík jsme prodávali za 2030 korun. Zhodnocovalo se nejen dřevo kvalitní, ale veškerá dřevní hmota, naši lesáci dělali všechno pro to, aby prodali všechno dřevo," řekl dnes generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík. Vloni se v lesích arcibiskupství vytěžilo 409.000 metrů krychlových. Lesníkům se také podle něj mnohde podařilo zastavit kůrovce a vysázelo se 3,85 milionu nových stromů na 750 hektarech holin. Arcibiskupství má své lesy v sedmi polesích, od Vysočiny po Krušné hory, podle toho jsou také velmi různé výnosy i péče o daná lesní území. Vlastních lesních pozemků má 21.000 hektarů a hospodaří na 26.000 hektarů. Za první republiky to bylo 40.000 hektarů.

Arcibiskupství uvedlo, že rok 2022 byl pro jeho lesy příznivý hlavně díky srážkám, což pomohlo ke zlepšení kondice stromů a snížení kůrovcových těžeb. Kvůli energetické krizi poklesl objem dříví na českém trhu, zároveň ale udrželo ceny na historických maximech. Arcibiskupství pražské díky výnosům z prodeje dřeva může investovat přibližně 50 milionů korun do rekonstrukce lesnických budov a do nákupu malé pily a štěpky pro další zpracování dřeva. Balík připomněl, že lesy tvoří v portfoliu aktiv arcidiecéze největší část, přibližně 40 procent, a nájemní bydlení XPlace kolem deseti procent.

Za účelem podnikání v nájemním bydlení pražské arcibiskupství založilo realitní společnost XPlace. Velká část bytů v Praze Dejvicích a na Zličíně je podle zástupců arcibiskupství pronajatá, dnes novinářům představili dva domy s 33 nájemními byty na Střížkově. V nich je rezervováno 30 procent bytů. Další podobné projekty arcibiskupství připravuje opět v Praze i v regionech poblíž hlavního města, bydlení pro mladé rodiny má třeba být v bytových domech v Milovicích nebo Kolíně.

V předváděném střížkovském domě činí cena pronájmu bytu od 1+kk po byty o velikosti 120 metrů čtverečních od 15.300 do 39.000 korun. V příštím roce chce arcibiskupství nabídnout další stovku bytů v areálu bývalého smíchovského lihovaru. V Dejvicích si od společnosti XPlace pronajal prostory spolek Přátelé Miloše Zemana a bývalý prezident v nich otevřel svou kancelář.

"Počáteční investice do vybudování báze výnosových aktiv jsou pochopitelně velké a náběhová křivka výnosů z pronájmů roste postupně. U plně obsazených projektů počítáme s výnosností mezi 3,5 – 4,5 procenta, podle lokality. Během několika budoucích let bychom rádi měli v portfoliu vyšší stovky nájemních jednotek," řekla dnes Linda Dolečková, ekonomická poradkyně Arcibiskupství pražského. "Ceny pronájmů jsou nastaveny jako komerční a výnos pomáhá financovat duchovenskou činnost, církevní školství a sociální projekty. Bydlení pro slabší skupiny pak církev nabízí skrze své charity," doplnila.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)