Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež se v Budapešti setkal s běženci, postiženými a s představitelem ruské pravoslavné církve

Ze světa / / ČTK / 30. dubna 2023 10:05
Papež se v Budapešti setkal s běženci, postiženými a s představitelem ruské pravoslavné církve

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Budapešť - Papež František se během druhého dne pobytu v Budapešti 29. dubna setkal mimo jiné s uprchlíky a lidmi v nouzi, navštívil centrum pro zrakově a jinak postižené děti a ve sportovní hale promluvil k asi 10.000 mladých lidí. Vyzval je mimo jiné k tomu, aby pomohli světu žít v míru, informovala agentura DPA. V maďarské metropoli se papež také dnes setkal s představitelem ruské pravoslavné církve, budapešťským metropolitou Hilarionem.  

"I když tady žijeme v míru a v pohodlí, nemělo by se zapomínat, že to není mnoho kilometrů odtud, kde jsou válka a utrpení na denním pořádku," řekl papež v budapešťské sportovní hale s odkazem na válku na Ukrajině. František, který opakovaně vyzývá k uzavření příměří a mírovým jednáním, zhlédl ve sportovní hale také kulturní program, mimo jiné tradiční maďarský tanec.

S uprchlíky, z nichž mnozí byli z Ukrajiny, ale také z Pákistánu, Afghánistánu, Iráku, Nigérie nebo dalších afrických zemí, se papež setkal v budapešťském chrámu svaté Alžběty. Věřící, jichž přišlo asi 600, vyzval, aby nikdy nezapomínali na chudé a lidi v nouzi, protože nejvíce potřebují pomoc ostatních, napsal server Vatican News.

Papež dnes opět poděkoval Maďarům, že hostí uprchlíky z Ukrajiny, jichž je v zemi nyní asi 35.000. Papež dlouhodobě vyzývá evropské země, aby byly vstřícné k lidem prchajícím před konflikty a chudobou. Maďarský premiér Viktor Orbán, který se prezentuje jako ochránce křesťanských hodnot v Evropě, je známý odmítavým postojem k přijímání migrantů z muslimských zemí, ale běžence z převážně pravoslavné Ukrajiny, která od loňského února čelí invazi ruské armády, Orbánova vláda přijímá.

Hlava katolické církve se dnes v Budapešti setkala také s představitelem ruské pravoslavné církve Hilarionem, který je od loňska budapešťským metropolitou. Podle Vatikánu spolu mluvili "ve vřelém tónu" asi 20 minut. Hilarion byl do loňska šéfem oddělení pro vnější církevní vztahy, patriarcha Kyrill jej ale jen několik měsíců po začátku ruské invaze na Ukrajinu poslal do Maďarska, kde se k pravoslavné církví hlásí asi 2300 lidí.

V pátek se papež sešel s prezidentkou Katalin Novákovou, premiérem Viktorem Orbánem, se zástupci občanské společnosti a také s biskupy a duchovními.

Nováková u příležitosti papežovy návštěvy amnestovala některé vězně, a to včetně odsouzených pravicových extremistů. Na svobodu vyšel například György Budaházy, kterému letos odvolací soud udělil trest šesti let vězení za teroristické aktivity. Budaházy byl odsouzen za útoky zápalnými lahvemi mimo jiné na poslance tehdy vládnoucích socialistů v letech 2007 až 2009 a má četné sympatizanty i ve vládní straně Fidesz, do které patří také prezidentka, napsala agentura DPA.

Vyvrcholením papežova pobytu v Budapešti byla nedělní liturgie pod širým nebem před maďarským parlamentem.

 

 

    

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)