Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Výstava u františkánů Praze připomene kněze, který chtěl sbližovat Němce a Čechy a zemřel v Dachau

Kraje: Praha / kir / ČTK / 6. května 2023 21:36
Výstava u františkánů Praze připomene kněze, který chtěl sbližovat Němce a Čechy a zemřel v Dachau

Nádvoří u kostela Panny Marie Sněžné v Praze
Autor: pms.ofm.cz/ / Farnost Panny Marie Sněžné

Praha - Ve františkánském klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze byla v pátek zahájena výstava I když mě pravda zničí... Připomene osud německého kněze Richarda Henkese, který zemřel v koncentračním táboře Dachau. V roce 2019 byl vyhlášen za blahoslaveného. Výstava bude v češtině s doprovodným česko-německým multimediálním průvodcem, který nabídne řadu rozšiřujících informací ve formě videí, nahrávek a textových dokumentů, jako jsou dopisy a dobová svědectví.

Na příkladech ze života kněze Henkese se návštěvníci budou moci seznámit s křesťanským odbojem za nacismu. V koncentračním táboře Dachau se staral o české spoluvězně, až se sám nakazil skvrnitým tyfem. Jako německý kněz přitom působil v dnešním Slezsku a už v době před válkou se zasazoval o dobré vztahy mezi Němci a Čechy především ve svém působišti na Hlučínsku.

V Dachau se seznámil a spřátelil také s pozdějším pražským arcibiskupem a kardinálem Josefem Beranem. Díky němu si Henkes mohl dál prohlubovat své znalosti češtiny. Věřil, že se po válce vrátí do farností, kde působil, a bude moci posloužit smíření mezi slezským a německým obyvatelstvem, uvedl za pořadatele Tomáš Cyril Havel z Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)