Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Duchovní službu poslancům a zaměstnancům Sněmovny budou poskytovat dva kaplani

Domácí zpravodajství / / ČTK / 12. května 2023 20:19
Duchovní službu poslancům a zaměstnancům Sněmovny budou poskytovat dva kaplani

ilustrační foto: Thunovský palác, jedno ze sídel Poslanecké sněmovny
Autor: wikipedia.org / Vit Vit / Creative Commons

Praha - Duchovní službu poslancům a zaměstnancům Sněmovny budou poskytovat dva kaplani. Činnost zahájí v červnu ekumenickou bohoslužbou ve sněmovní kapli. Memorandum o duchovní službě dnes podepsali sněmovní kancléř Martin Plíšek a představitelé České biskupské konference a Ekumenické rady církví. Ve Sněmovně se už pravidelně konají duchovní setkání, která jsou však hromadná. Činnost kaplanů se zaměří na službu jednotlivcům.

"Zvolili jsme model, že jeden kaplan bude z římskokatolické církve a druhý z protestantské církve," uvedl po podpisu memoranda Plíšek. Kaplani by měli svou službu poskytovat zejména ve sněmovní kapli. Česká biskupská konference nominovala Milana Hanuše z Metropolitní kapituly u svatého Víta a Ekumenická rada církví Daniela Kvasničku z Církve bratrské. Každý z nich by měl podle Plíška docházet do Sněmovny zhruba jednou týdně v určitý čas, možná bude i individuální dohoda se zájemci o duchovní službu.

"Chceme respektovat to, že lidé v politice, pokud jsou věřící, mají každý své zázemí ve své církvi, ve své farnosti nebo mají svého duchovního vůdce či zpovědníka. Nic z toho nechceme suplovat a nechceme, aby role kaplana ovlivňovala politiku. Je to nabídka služby," poznamenal předseda České biskupské konference Jan Graubner. Podle předsedy Ekumenické rady církví Tomáše Tyrlíka půjde o obdobnou pastoraci jako v armádě, v policii, v nemocnicích či ve vězeňství. "I tato duchovní služba pro poslance a zaměstnance je vyjádřením možnosti duchovního doprovázení ať už v krizových či jakýchkoli jiných situacích," uvedl.

Generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš zdůraznil, že činnost kaplanů nebude misijní, nebude motivovaná snahou získávat nové věřící. Kaplani by neměli veřejně propagovat jednotlivé poslance nebo strany, jejich služba má být politicky neutrální. Neměli by se ani zasazovat za zájmy jednotlivých církví. Vinš také poukázal na to, že kaplani budou reprezentovat obě vysílající organizace a budou nabízet duchovní službu všem bez ohledu na jejich církevní příslušnost.

K zavedení duchovní služby kaplanů se Sněmovna inspirovala v zahraničí. Roli ale hrála podle Plíška i poptávka od poslanců a zaměstnanců.

Kaple se ve Sněmovně otevřela před zhruba sedmi lety. Vznikla ve Šternberském paláci z bývalé šatny naproti prostorám takzvané konírny, v nichž se scházejí zejména poslanci zdravotnického a sociálního výboru. Hlavní objekty kaple tvoří velký kruhový stůl s výsečí a kříž. Vstup tvoří světelný koridor, jenž představuje přechod z civilního do duchovního prostředí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 318)