Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zrekonstruovaný olomoucký Červený kostel se otevře veřejnosti, chystá se festival

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 16. května 2023 10:18
Zrekonstruovaný olomoucký Červený kostel se otevře veřejnosti, chystá se festival

Červený kostel v Olomouci
Autor: Wikipedie.org

Olomouc - Po téměř dvouapůlleté rekonstrukci se ve středu 17.5. otevře veřejnosti Červený kostel na třídě Svobody v Olomouci. Bývalý depozitář olomoucké vědecké knihovny se během přestavby proměnil v kulturní centrum, které bude hostit nejen výstavy, přednášky, ale také komorní projekty Moravské filharmonie. Za přestavbu odsvěceného kostela zaplatil Olomoucký kraj téměř 170 milionů korun, velkou část pokryly dotace ve výši 133 milionů. Otevření Červeného kostela bude doprovázet pětidenní festival, řekli dnes ČTK zástupci kraje.

"Kostel nabídne komfortní prostor pro autorská čtení, konference, semináře, diskuse, přednášky, vzdělávací akce, výstavy a další kulturní a společenské akce. Knihovně se navíc otevřou nové možnosti propojení a spolupráce s různými kulturními institucemi a kreativci působícími v regionu," uvedla ředitelka Vědecké knihovny Olomouc (VKOL) Iveta Ťulpíková.

Červený kostel se otevře lidem ve středu v 10:00. VKOL při této příležitost přichystala pětidenní festival s příznačným názvem Začínáme…. První akcí, při které veřejnost nahlédne do nového přednáškového sálu, bude setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou. Návštěvníci se mohou těšit také na koncerty, divadelní představení, prohlídky kostela, workshopy, besedy či přednášky. Festival pak ukončí nedělní Sousedská slavnost, pořádaná ve spolupráci s komisí městské části Olomouc-střed.

Červený kostel nabídne podle mluvčí kraje Aleny Minxové také tři autorské výstavy. Dvě z nich, umístěné na ochozech, přiblíží historii kostela a projekty atelieru Miroslava Pospíšila, který je pod novou podobou kostela podepsán jako architekt. Hlavní výstavní prostory nabídnou průřez prací fotografa Jindřicha Štreita. Na programu spolupracuje s VKOL také Moravské divadlo a Moravská filharmonie Olomouc. V pátek 19. května bude kostel místem pro národní zahájení Muzejní noci.

Červený kostel od roku 1959 využívala VKOL jako sklad knih, v roce 2019 byly všechny její svazky ale přestěhovány do nového depozitáře v Olomouci-Hejčíně. V roce 2017 vznikla studie na přestavbu kostela, kterou připravil Atelier-r architekta Miroslava Pospíšila. Rekonstrukce začala v roce 2020.

Více informací o chystaném programu festivalu lze nalézt na stránkách knihovny: https://www.vkol.cz/.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
26%
 
Ne
7%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
15%
 
(Počet hlasů celkem: 27)