Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Německý soud udělil pokutu jezuitskému knězi za ekologickou blokádu

Ze světa / / ČTK / 17. května 2023 9:05
Německý soud udělil pokutu jezuitskému knězi za ekologickou blokádu

Druhá encyklika papeže Františka nese název „Laudato si´“ a pojednává o ochraně životního prostředí. Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Stasisław / Creative Commons

Berlín - Německý soud udělil za blokádu silnice v Mnichově pokutu jezuitskému knězi a dvěma dalším lidem. Člen řádu, jehož je členem i papež František, se zúčastnil protestu, který vyzýval německou vládu k ráznějšímu postupu v souvislosti s globálními změnami klimatu, napsala agentura AP. Německé soudy se v poslední době zabývají silničními blokády ekologických aktivistů opakovaně, jen výjimečně však některé z demonstrantů poslaly do vězení.

Blokády silnic, dálnic či letišť se staly často využívanou formou protestu některých ekologických skupin. Ty kritizují spolkovou vládu za to, že podle nich nedělá dost, aby Německo do roku 2045 dosáhlo svého cíle stát se "uhlíkově neutrální" zemí.

Jednašedesátiletý jezuitský kněz Jörg Alt tisku řekl, že se zúčastnil blokády, protože se mu to jevilo jako nejefektivnější způsob, jak na problém upozornit. "Neviděl jsem nic lepšího, než se přidat k občanské neposlušnosti a vzdoru," řekl novinářům. Soud mu za protest udělil pokutu vyměřenou podle příjmů kněze - deset eur (240 korun). Podle kněze by katolická církev měla jasněji říct, že používání fosilních paliv je "nemorální".

S rostoucí oblibou této formy protestu se soudy v Německu a dalších evropských zemích čím dál častěji zabývají blokádami silnic či dálnic. Ve většině případů protestující buď zprostí obvinění, či jim uloží pokutu, píše agentura AP. V jednom nedávném rozsudku však soud poslal trojici aktivistů do vězení, a to na tři až pět měsíců.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
24%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 54)