Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Památník na 5. nástupišti hlavního nádraží připomene osud brněnských Židů

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 19. května 2023 1:18
Památník na 5. nástupišti hlavního nádraží připomene osud brněnských Židů

5. nástupiště na hlavním nádraží v Brně
Autor: www.vlakemjednoduse.cz/

Brno - Tragický osud židovských obyvatel Brna bude připomínat nový památník na pátém nástupišti brněnského hlavního nádraží. Právě z tohoto místa byl v listopadu 1941 vypraven první transport, který odvezl tisíc Židů do ghetta v Minsku. Následovaly další, které odvezly přes 10.000 židovských obyvatel Brna do ghetta v Terezíně. Památník odhalí Židovská obec Brno při zahájení festivalu Štetl fest na konci srpna. ČTK to řekla ředitelka festivalu Eva Yildizová.

Památník je velký asi 2,5 metru a v současnosti se vyrábí ve slévárně v severovýchodních Čechách. Na jeho vzniku se podílí dotací 220.000 korun město a prostřednictvím sbírky také členové Židovské obce Brno. "Návrh památníku udělal architekt Tomáš Rusín a výrobu zajišťuje sochař Jiří Plieštik. Má znázorňovat koleje, které vedou do nebe. Nahoře je zakončený hvězdou a dole je zapuštěný do země, což navazuje na kameny zmizelých, o které je třeba klopýtnout," popsala Yildizová.

Židovská komunita se v Brně rozvíjela po roce 1848, největší rozmach zažila v meziválečném období. "Brněnští Židé se primárně považovali za běžné obyvatele města. Rozvíjeli své podnikání, věnovali se kultuře, investovali do veřejného prostoru a působili na akademické půdě. Před druhou světovou válkou v Brně žilo asi 12.000 Židů," uvedl rabín brněnské židovské obce Štěpán Menaše Kliment.

Po válce se do Brna vrátilo pouze několik stovek původních židovských obyvatel. Nyní má podle Yildizové židovská obec přes 300 členů. Ne všichni jsou ale Brňané, jsou mezi nimi třeba i studenti z Izraele, kteří ve městě dlouhodobě pobývají. "Těchto 300 lidí má doložený původ a chtějí se k němu oficiálně hlásit. Pak je tu další část lidí, která třeba má židovské kořeny, ale k obci se nehlásí," dodala Yildizová.

Obec kromě sdružování členů také vytváří aktivity pro veřejnost, mezi ně patří třeba kurzy hebrejštiny, a spolupořádá židovský festival Štetl, který se v Brně loni konal poprvé. Podle pořadatelů vzbudil svým rozsahem, dramaturgií i programem pozitivní odezvu, a to nejen v židovské a odborné komunitě, ale také u širší veřejnosti. Druhý ročník je plánovaný na přelom srpna a září a zvolil si za hlavní téma vlaky. Čtyři festivalové dny nabídnou ve spolupráci s mnoha brněnskými institucemi výstavy, přednášky, koncerty i divadelní představení.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
24%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 54)