Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Italský kardinál, kterého papež pověřil mírovou misí, míří do Kyjeva

Ze světa / kir / ČTK / 5. června 2023 14:33
Italský kardinál, kterého papež pověřil mírovou misí, míří do Kyjeva

arcibiskup kardinál Matteo M. Zuppi
Autor: Wikipedia.org / Francesco Pierantoni / Creative Commons

Vatikán/Kyjev - Italský kardinál Matteo Zuppi, kterého papež František pověřil mírovou misí k ukončení války na Ukrajině, dnes zahájí dvoudenní návštěvu Kyjeva. Uvedl to v prohlášení Vatikán, podle nějž se vyslanec chce informovat o postojích ukrajinské strany.

"Jedná se o iniciativu, jejímž hlavním cílem je důkladně vyslechnout ukrajinské úřady ohledně možných způsobů dosažení spravedlivého míru a podpořit gesta lidskosti, která pomohou zmírnit napětí," uvádí se prohlášení zveřejněném na serveru Vatican News.

Papež František pověřil Zuppiho mírovou misí na Ukrajině před dvěma týdny. Papež i Vatikán se od zahájení plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu loni v únoru snažili nabízet jako zprostředkovatelé mírových jednání, jejich snahy ale dosud vycházely naprázdno.

Z prohlášení není zřejmé, zda má Zuppi na programu také setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle dřívějších informací agentury Reuters, která se odvolávala na diplomatický zdroj, by se Zuppi měl pokusit setkat zvlášť s hlavou ukrajinského státu a také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zelenskyj se setkal s papežem ve Vatikánu při své cestě po Evropě v polovině května a při té příležitosti vyzval, aby Svatý stolec podpořil ukrajinský plán na dosažení míru, který mimo jiné předpokládá úplné stažení ruských sil z okupovaného území Ukrajiny. Naopak se chladně stavěl k jakékoliv papežské iniciativě, která by Ukrajinu kladla na roveň Rusku. "Nelze klást na stejnou úroveň oběť a agresora," uvedl tehdy Zelenskyj.

Zmínka v dnešním prohlášení o "gestech lidskosti" zřejmě odkazuje na ukrajinskou výzvu, aby Vatikán pomohl s repatriací ukrajinských dětí. Kyjev odhaduje, že od loňského února bylo do Ruska nebo na Moskvou anektovaný poloostrov Krym odvezeno téměř 19.500 ukrajinských dětí, což označil za nezákonné deportace.

Zuppi spolupracoval s katolickou komunitou Sant'Egidio, která se zaměřuje mimo jiné na řešení konfliktů. Byl jedním ze zprostředkovatelů mírových jednání, která v roce 1992 pomohla ukončit občanskou válku v Mosambiku. Kardinálem jej papež jmenoval v roce 2019 a loni byl zvolen předsedou italské biskupské konference.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 317)