Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Estonsko zakázalo vstup moskevskému patriarchovi Kirillovi

Ze světa / / ČTK / 11. června 2023 0:46
Estonsko zakázalo vstup moskevskému patriarchovi Kirillovi

Patriarcha Kirill, světským jménem Vladimir Michajlovič Gunďajev
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Tallinn - Estonsko zakázalo vstup do země moskevskému patriarchovi Kirillovi, který je považován za věrného podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina. Oznámilo to dnes podle agentury DPA estonské ministerstvo zahraničí. Na aktualizovaném estonském sankčním seznamu je dohromady 58 osob, které do baltského státu nemají přístup. Hlavu ruské pravoslavné církve zařadila v dubnu na svůj vnitrostátní sankční seznam jako první osobu také Česká republika.

Podle estonského ministerstva zahraničí jsou osoby na estonském sankčním seznamu spoluzodpovědné za závažné porušování lidských práv. Estonsko na seznam zařadilo také devět osob, které se podílely na pronásledování a uvěznění ruského obhájce lidských práv Vladimira Kara-Murzy, který byl v dubnu odsouzen k 25 letům těžkého žaláře.

"Patriarcha Kirill je jedním z největších stoupenců a přímluvců Putinovy ideologie," zdůvodnil rozhodnutí Estonska ministr zahraničí Margus Tsahkna. "Ospravedlňoval a podporoval válku proti Ukrajině," dodal Tsahkna.

Kirill je ve světe považován za zaníceného obhájce ruské války proti Ukrajině. V minulosti ji opakovaně obhajoval i v kázáních.

Estonsko i Česko se opírají o sankční režimy plynoucí z unijního práva. Od sankcí proti patriarchovi Kirillovi, vlastním jménem Vladimiru Michajlovičovi Gunďajevovi, však musela už dříve sedmadvacítka upustit kvůli nesouhlasu Maďarska. Proto česká a estonská diplomacie navrhly jeho zařazení na národní seznam, což vládám umožňují takzvané Magnitského zákony. Gunďajev je i na sankčních seznamech Británie, Kanady, Litvy či Ukrajiny.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)