Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Neznámý pachatel hodil na varšavskou synagogu tři zápalné lahve

Ze světa / / ČTK / 1. května 2024 19:14
Neznámý pachatel hodil na varšavskou synagogu tři zápalné lahve

Synagoga Nožykowých ve Varšavě
Autor: Wikipedie.org / Adrian Grycuk / Creative Commons

Varšava - Neznámý útočník v noci na 1. května kolem 01:00 SELČ hodil tři zápalné lahve na synagogu v centru Varšavy. Případ vyšetřuje varšavská policie. Vrchní polský rabín, americký rodák Michael Schudrich, agentuře AP sdělil, že na synagoze „jsou díky obrovském štěstí nebo zázraku“ jen minimální škody. Na jedné ze stěn byla zjištěna černá skvrna. Oběti na životech nejsou.

Synagoga Nožykowých je jediným židovským svatostánkem ve Varšavě, který přestál druhou světovou válku.

Polský prezident Andrzej Duda odsoudil „odporný útok“ na synagogu. Na sociální síti X napsal, že „v Polsku není místo pro antisemitismus, v Polsku není místo pro nenávist“.

Izraelský velvyslanec v Polsku Jakov Livne uvedl, že „nehorázné antisemitské útoky jako tento nelze dnes tolerovat“. Pachatelé musí být dopadeni a potrestáni, dodal.

„Zajímalo by mě, kdo se nám snaží pokazit výročí vstupu do EU. Možná ti samí, kdo čmárali Davidovy hvězdy v Paříži?“ konstatoval šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski.

Narážel tím na případ z konce loňského října, kdy se krátce po začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás na desítkách pařížských budov objevily kresby Davidových hvězd, jednoho z nejznámějších symbolů judaismu. V souvislosti v činem byl zatčen moldavský pár. Francouzská média s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování později informovala, že tento incident byl součástí operace vedené ruskou tajnou službou FSB.

V Polsku před válkou žila největší židovská komunita v Evropě, čítala asi 3,3 milionu lidí. V současném Polsku žije několik tisíc židů.

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)