Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Druhý den Slavností svobody v Plzni pokračoval bohoslužbou za veterány a oběti válek

Domácí zpravodajství / / ČTK; slavnostisvobody.cz; red / 4. května 2024 23:21
Druhý den Slavností svobody v Plzni pokračoval bohoslužbou za veterány a oběti válek

Plzeňský pomník "Díky, Ameriko", připomínající osvobození města americkou armádou dne 6. května 1945
Autor: Wikipedia.org / Ondrej.konicek / Creative Commons

Plzeň - Bohoslužbou za veterány a oběti válek začal v sobotu 4. května druhý den Slavností svobody, oslav osvobození západních Čech americkou armádou a konce druhé světové války. Více než hodinového obřadu v plné katedrále sv. Baroloměje, který sloužil v češtině i angličtině plzeňský biskup Tomáš Holub, se zúčastnily desítky potomků amerických a belgických veteránů, kteří v květnu 1945 osvobodili Plzeň. Jejich zástupci přečetli v angličtině a francouzštině přímluvy z knihy Genesis. Bohoslužbu zahájili s biskupem náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti).

„Veteráni už bohužel nemohou být osobně přítomni, chceme ale, aby se tady i jejich rodiny cítily jako doma. Proto během obřadu zazněly modlitby v češtině, angličtině i francouzštině,“ uvedl plzeňský biskup.

Podle Jany Komišové z marketingu města je bohoslužba za veterány a oběti válek už několik let pravidelnou součástí oslav osvobození. Druhým rokem se přidaly rodiny veteránů. „Je to vždy taková hezká chvíle zklidnění a velká část veteránských rodin chodí tradičně do kostela, jsou věřící, takže je to pro ně vítané. Posledních 30 let se nás vždycky ptaly a nějakých mší se zúčastňovaly. Ale teď se ve spolupráci s otcem biskupem poslední dva roky tato mše připravuje velmi pečlivě,“ uvedla. Náčelník generálního štábu přijíždí i kvůli vazbám na plzeňského biskupa, který byl v letech 1998 až 2006 hlavním kaplanem Armády ČR. Tomáš Holub zahájil bohoslužbu v uniformě a po několika minutách se převlékl do kněžského roucha.

Účastníci bohoslužby se modlili za pomoc světu, který je zasažený násilím, za mír, za odhodlání všech, kteří nasazují své síly v boji se zlem a za uzdravení srdce mužů i žen, kteří zaslepeni nenávistí a sobectvím neváhají použít násilí pro dosažení svých cílů. Úryvek z knihy Genesis v angličtině přednesla Kristina Pieperová, dcera amerického veterána Richarda Piepera, který zemřel loni v březnu v 99 letech. Do Plzně nepřijel žádný z veteránů už druhým rokem. Ve městě žije zhruba 50 jejich potomků z USA a Belgie.

Bohoslužbu zahájil a ukončil průvod s historickými vlajkami za doprovodu skotského dudáka.

Biskup, hejtman a náčelník armády se pak zúčastnili Běhu pro paměť národa, který startoval vedle katedrály.

Sobotní slavnosti pokračovaly bohatým kulturním programem na všech třech pódiích v centru města. Na náměstí vystoupila odpoledne Kateřina Marie Tichá, večer kapela O5 a Radeček, v Kopeckého sadech Povodí Ohře.

V neděli dopoledne 5. května proběhne přehlídka vojenských historických vozidel s přeletem dobových letounů (Convoy of Liberty).

Slavnosti potrvají do pondělí 6. května, kdy se uskuteční pietní akt u pamětních desek Bratrstva 17. praporu belgických střelců a 16. obrněné divize americké armády. U památníku „Díky, Ameriko!“ pak proběhne večer hlavní vzpomínkový akt.

Slavnostmi svobody se Plzeň od roku 1990 každoročně v květnu pomyslně vrací do roku 1945. Přijíždějí sem lidé z celého světa, aby společně s obyvateli města, vojenskými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození americkou armádou. 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)