Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vzestup antisemitismu je nejhorší od druhé světové války, uvádí studie

Ze světa / / ČTK / 5. května 2024 19:32
Vzestup antisemitismu je nejhorší od druhé světové války, uvádí studie

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Beny Schlewich

Tel Aviv/New York - Od teroristického útoku hnutí Hamás a dalších extremistů z Pásma Gazy na Izrael a po odvetné izraelské akci propukla celosvětově nejhorší vlna antisemitismus od druhé světové války. Pokud bude tento trend pokračovat, nemuseli by Židé v budoucnosti mít v západním světě zaručenou bezpečnost a svobodu své identity. Uvádí se to ve výroční zprávě o antisemitismu, kterou zveřejnila univerzita v Tel Avivu a americká Liga proti hanobení (ADL), a na kterou upozornila agentura DPA.

„Tato zpráva je špatnou zprávou,“ uvádí se v předmluvě dokumentu. Autoři ale zároveň varují před panikou. „Strádání a nebezpečí, která Židé v současnosti zažívají, by se neměla přeceňovat. Nežijeme v roce 1939, natož v roce 1942,“ zdůrazňují. Antisemitismus však již v měsících a letech předcházejících loňskému 7. říjnu neustále narůstal a válka v Pásmu Gazy tento „již tak nekontrolovatelný požár ještě více rozdmýchala“.

Například ve Spojených státech, kde žije asi šest milionů Židů, bylo od ledna do září 2023 napočítáno celkem asi 3500 antisemitských incidentů. Za poslední tří měsíce roku, od útoku Hamásu, jich ale bylo téměř 4000. Podobný obrázek je i v dalších zemích. Například v Německu bylo loni od ledna do září zaznamenáno 1365 antisemitských incidentů, od října do prosince pak 2249.

Zpráva varuje před vysvětlováním tohoto vývoje emocionální reakcí na válku a katastrofu, kterou způsobila civilnímu obyvatelstvu. To není správné, protože některé z nejodpornějších antisemitských výroků v souvislosti s konfliktem zazněly v prvních dnech po 7. říjnu, kdy Izrael ještě nezahájil vojenské akce.

Antisemitismus pochází z krajní pravice nebo krajní levice a šíří se do středu společnosti. Zprávy se často šíří prostřednictvím sociálních médií, která umožňují lidem šířit nepravdy, pomluvy a konspirační teorie, aniž by za to nesli odpovědnost.

Důležitým poučením z války v Gaze je podle autorů to, že na Blízkém východě nebude mír, pokud se nepodaří vymýtit antisemitismus z arabské společnosti. Požadavek na odpovídající opatření v tomto směru by měly hrát zásadní roli ve všech budoucích diplomatických procesech.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)