Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zelenskyj na pravoslavné Velikonoce vzkázal, že Ukrajinci klekají jen k modlitbě

Ze světa / / ČTK / 5. května 2024 19:33
Zelenskyj na pravoslavné Velikonoce vzkázal, že Ukrajinci klekají jen k modlitbě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Autor: The Presidential Office of Ukraine

Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tuto neděli dne 5. května, kdy pravoslavní křesťané slaví Velikonoce, zdůraznil, že Ukrajinci klekají jen k modlitbě. Ukrajina už více než dva roky vzdoruje ruské agresi a nynější Velikonoce jsou třetí, které zažívá ve válečném stavu. V projevu prezident vyzval, aby se lidé modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě.

Lidé se podle něho mají pomodlit za vojáky na frontě, aby se vrátili domů živí, a za Ukrajinu a její obyvatele, kteří se „nedají zlomit“. „Ukrajinci poklekají jen k modlitbě a nikdy ne před vetřelci a okupanty,“ vzkázal Zelenskyj, který měl na sobě vyšyvanku, tradiční ukrajinskou vyšívanou košili. Projev pronesl před katedrálou Svaté Sofie postavené v 11. století.

Rusko podle Zelenského porušilo všechna Boží přikázání a přišlo Ukrajince zabíjet. „Svět to vidí. Bůh to ví. A my věříme: Bůh nosí nárameník s ukrajinskou vlajkou. S takovým spojencem život jistě zvítězí nad smrtí,“ řekl ukrajinský prezident, který je původem Žid.

Zatímco západní křesťané slavili Velikonoce 31. března, ortodoxní křesťané na základě juliánského kalendáře slaví tento svátek tuto neděli. Jiné církevní svátky na Ukrajině se po začátku ruské invaze přizpůsobily kalendáři západních křesťanských církví, Vánoce tak připadají na 25. prosince.

V Moskvě se ruský prezident Vladimir Putin zúčastnil velikonoční bohoslužby, kterou sloužil patriarcha Kirill, který je velkým spojencem šéfa Kremlu a zásadně podporuje invazi na Ukrajinu. Putin podle agentury TASS vyjádřil patriarchovi „vděk za plodnou spolupráci v současném složitém období, kdy … je tak důležité spojit úsilí v zájmu rozvoje a posílení vlasti“.

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 106)