Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Aron Grünhut za války zachránil přes tisíc slovenských Židů

Ze světa / / ČTK / 5. května 2024 19:34
Aron Grünhut za války zachránil přes tisíc slovenských Židů

Aron Grünhut
Autor: Wikipedie.org / Grünhut / Creative Commons

Tel Aviv/Praha - Bratislavský obchodník Aron Grünhut, který za druhé světové války zachránil více než tisícovku Židů ze Slovenska a okolních zemí, zemřel před půl stoletím, 6. května 1974, v izraelském Tel Avivu. Sám měl štěstí - do transportu se nedostal, byl ale vězněn a před nacisty utekl do Maďarska, kde se skrýval. Po konci války se Grünhut vrátil zpět na Slovensko a po únoru 1948 emigroval do Izraele. Oproti britskému siru Nicholasi Wintonovi je jeho jméno spíše neznámé.

Winton ovšem Grünhuta inspiroval k podobné snaze o transport dětí ze Slovenska do Anglie: Grünhut vyjednal, že z Bratislavy do Londýna vycestovala v červnu 1939 skupina deseti židovských dětí. Mezi nimi byl jeho syn Benjamin, ale třeba i pozdější jeruzalémský hlavní rabín Tibor Weiss či londýnský rabín Kurt Stern.

Vrcholem několika Grünhutových snah o záchranu Židů byla akce z července 1939, kdy pronajal dva dunajské parníky, které vypluly z Bratislavy s více než 1300 uprchlíky ze Slovenska, Rakouska, Čech i Maďarska. Plavba se kvůli obstrukcím úřadů ale protáhla. Po Grünhutově náročném vyjednávání mohli lidé v rumunském přístavu Sulina přestoupit na nákladní loď, na jejíž palubě se pak po 83 dnech dostali do cíle své cesty - do města Haifa.

Rodák z bratislavské ortodoxní židovské rodiny (narodil se 31. března 1895) podnikal v gastronomii. V meziválečném období se zapojoval do života tamní židovské komunity. Díky svým cestám do zahraničí Grünhut vytušil nebezpečí, které Židům hrozilo kvůli politice Adolfa Hitlera.

V Izraeli se Grünhut podílel na znovuvybudování zaniklé bratislavské ješivy a synagogy. Své vzpomínky sepsal do knihy s názvem Katastrofa slovenských Židů.

Po Grünhutově smrti se na jeho činy na Slovensku téměř zapomnělo. Veřejnost se o jeho osobě a záchraně pronásledovaných Židů dozvěděla až v roce 2014 díky práci novináře Martina Mozera.

V říjnu 2015 byla v Heydukově ulici v Bratislavě, na domě ve kterém Aron Grünhut bydlel, slavnostně odhalena pamětní deska připomínající jeho zásluhy na záchraně rasově pronásledovaných občanů Slovenska.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)