Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Izrael si dvěma minutami ticha připomněl památku obětí holokaustu

Ze světa / / ČTK / 6. května 2024 20:01
Izrael si dvěma minutami ticha připomněl památku obětí holokaustu

Detail vitráže v koncentračním táboře Gross-Rosen
Autor: Robert Procházka

Tel Aviv - Izrael dnes 6. května dopoledne na dvě minuty utichl, lidé se zastavili ve vzpomínce na šest milionů obětí holokaustu. V 10:00 místního času (09:00 SELČ) se rozezněly sirény a bezprostředně poté začal oficiální ceremoniál v jeruzalémském památníku obětí holokaustu Jad Vašem, informují izraelská média.

Sirény zastavily na chvíli pohyb na ulicích i na silnicích, chodci zůstali stát, autobusy zastavily a řidiči vystoupili ze svých aut. Od 11:00 do 12:45 místního času (10:00 až 11:45 SELČ) se četla jména obětí holokaustu v památníku Jad Vašem a v parlamentu. Po celý den se také konají obřady u památníků po celé zemi a ve školách.

Den památky obětí holokaustu a hrdinství připadá v židovském kalendáři na 27. den měsíce nisanu. Odkazuje na dubnové povstání vězňů varšavského ghetta v roce 1943 a jejich hrdinství. Připomíná šest milionů obětí holokaustu. V roce 1951 byl tento den v Izraeli ustanoven jako den vzpomínky na hrdiny povstání i všechny oběti nacistického „konečného řešení židovské otázky“.

Připomínky památného dne se konaly už v neděli večer, při svém projevu v památníku Jad Vašem premiér Benjamin Netanjahu uvedl k nynějším bojům mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy, že „i kdybychom měli zůstat sami, budeme pokračovat v boji proti lidskému zlu“.

Netanjahu ve svém projevu spojil holokaust s teroristickým útokem z loňského 7. října, kdy ozbrojenci z hnutí Hamás podle izraelských úřadů zabili na 1200 lidí a dalších 250 vzali jako rukojmí, načež Izrael zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy. „Dovolte mi, abych upřesnil, že teroristický útok ze 7. října není pokračováním holokaustu. Ale ne proto, že by jeho záměr byl jiný; je stejný. Hamás sleduje stejné cíle jako nacisté,“ řekl Netanjahu.

Ve 31 českých a moravských městech dnes odpoledne rovněž zazní jména obětí holokaustu, veřejné čtení jmen začne ve 14:00. Akci od roku 2006 organizuje Institut Terezínské iniciativy (ITI).

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)