Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Rada kardinálů jednala již potřetí o roli žen v církvi

Ze světa / mv / Getsemany.cz, red. / 9. května 2024 23:28
Rada kardinálů jednala již potřetí o roli žen v církvi

Ilustrační foto
Autor: Clovekavira.cz / Martina Řehořová

Vatikán - Podle časopisu Getsemany se ve dnech 15. a 16. dubna v Domě svaté Marty ve Vatikánu konalo zasedání papeže a devítičlenné Rady kardinálů, které pokračovalo v diskusi o úloze žen v církvi. Toto téma bylo předmětem jednání už na předchozích dvou setkání rady v prosinci 2023 a v únoru 2024. Na všechna tři setkání byly pozvány také ženy.

Příspěvky z prosincového zasedání vyšly v italské knize s názvem „Smaschilizzare La Chiesa?“ (Odmaskulinizovat církev?) s předmluvou papeže Františka. V ní papež napsal, že během příprav na synodu o synodalitě jsme si uvědomili, že jsme hlasu žen v církvi dostatečně nenaslouchali a že se církev má ještě hodně co učit: „Je třeba si navzájem naslouchat, abychom církev „odmaskulinizovali“, protože církev je společenstvím mužů a žen, kteří sdílejí stejnou víru a stejnou křestní důstojnost.“ Kniha obsahuje příspěvky, které přednesli filozofka a teoložka Lucia Vantini, člen italské teologické asociace Luca Castiglioni a salesiánská sestra a teoložka Linda Pocher, členka Papežské mezinárodní mariánské akademie. Všechny tři příspěvky se na žádost papeže Františka věnují kritické konfrontaci s myšlenkou mariánského a petrovského principu v církvi, formulovaného švýcarským teologem Hans Urs von Balthasara (1905-1988).

Na únorovém zasedání papež a kardinálové vyslechli anglikánskou biskupku a teoložku Jo Bailey Wells, zástupkyni generálního sekretáře anglikánského společenství, která popsala cestu anglikánů ke svěcení žen, a to jak v anglické církvi tak v celém anglikánském společenství. Své úvahy přednesla také Linda Pocher, profesorka christologie a mariologie na Papežské fakultě pedagogických věd Auxilium v Římě a Giuliva Di Berardino, zasvěcená členka Ordo Virginum diecéze ve Veroně, učitelka a vedoucí kurzů spirituality a duchovních cvičení.

Na dubnovém zasedání v rámci diskuse úloze žen v církvi vystoupila sestra Regina da Costa Pedro, členka Kongregace misionářek Neposkvrněné a ředitelka Papežských misijních společností v Brazílii, která přinesla konkrétní příběhy a myšlenky některých brazilských žen. Dále vystoupila profesorka Stella Morra, která vyučuje teologii na Papežské univerzitě Gregoriana. Ve svém příspěvku zkoumala, jakou roli hrají kultury při uznávání role žen v různých částech světa.

Kromě diskuse o úloze žen v církvi přednesl kardinál Mario Grech, generální sekretář synody biskupů a Piero Coda, generální sekretář Mezinárodní teologické komise, informace o probíhající synodě biskupů o synodalitě. Jednotliví kardinálové poté informovali o sociální, politické a církevní situaci ve svých domovských regionech.

Podle tiskové zprávy během celého zasedání zaznívaly zmínky a modlitby věnované válkám a konfliktům, které probíhají na mnoha místech světa, zejména na Blízkém východě a na Ukrajině. Papež a kardinálové vyjádřili znepokojení nad tím, co se děje. Rovněž vyjádřili svoji naději na zvýšení úsilí o nalezení cest k vyjednávání a míru.

Papež František zřídil Radu dne 13. dubna 2013, aby mu pomáhala při řízení univerzální církve a studovala projekt revize Římské kurie. Tento úkol byl naplněn novou apoštolskou konstitucí Praedicate Evangelium, která byla zveřejněna 19. března 2022. První zasedání Rada kardinálů se uskutečnilo 1. října 2013.

Po obnovení práce Rady a obměnění členů, ke které došlo 7. března 2023, tvoří Radu kardinálové: Oswald Gracias, arcibiskup Bombaje; Seán Patrick O'Malley, arcibiskup Bostonu (oba jsou členové Rady od jejího založení v roce 2013); Pietro Parolin, státní sekretář (členem od roku 2014); Fridolin Ambongo Besungu, arcibiskup z Kinshasy (od roku 2020); Fernando Vérgez Alzaga, předseda Papežské komise pro Vatikánský městský stát a Governatorát Vatikánského městského státu; Juan José Omella Omella, arcibiskup Barcelony; Gérald Cyprien Lacroix, arcibiskup Quebecu; Jean-Claude Hollerich, arcibiskup Lucemburska; Sérgio da Rocha, arcibiskup São Salvadoru da Bahia (těchto pět bylo jmenováno 7. března 2023). Sekretářem Rady kardinálů je od roku 2020 Marco Mellino, titulární biskup Cresimy.

Další jednání Rady kardinálů je podle Getseman naplánováno na červen 2024.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)