Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež vyhlásil Svatý rok 2025, heslem bude naděje

Ze světa / / Vatican News; Církev.cz; ČTK; red / 12. května 2024 5:56
Papež vyhlásil Svatý rok 2025, heslem bude naděje

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Vatikán - V podvečer 9. května na slavnost Nanebevstoupení Páně, před dosud uzavřenou Svatou bránou v atriu baziliky sv. Petra proběhl obřad vyhlášení Svatého roku 2025. Byla přednesena bula Spes non confundit (Naděje nezklame), kterou pak papež František předal symbolicky církvím pěti kontinentů. Slavnostního setkání, které agentura AP popisuje jako pompézní událost, se zúčastnili kardinálové, biskupové i prostí věřící. Papež zdůraznil, že „lidé a národy pohlížející do budoucnosti s úzkostí a strachem potřebují naději“.

 Je to naděje, kterou papež v Jubilejním roce 2025 vzývá jako dar pro svět poznamenaný střetem zbraní, smrtí, ničením, nenávistí k bližnímu, hladem, „ekologickým dluhem“, nízkou porodností.

Papež František vyjádřil znepokojení nad poklesem porodnosti v různých zemích a z různých důvodů: „zběsilý životní rytmus“, „obavy o budoucnost“, „nedostatek pracovních záruk a sociální ochrany“, „sociální modely“, v nichž převládá honba za ziskem, a nikoli za vztahy.

Dále vybídl k „hmatatelným znamením naděje“ pro vězně. Navrhl vládám „formy amnestie nebo prominutí trestu“ a také „cesty k opětovnému začlenění do společnosti“. Především vyzval k „důstojným podmínkám pro vězněné osoby, dodržování lidských práv“ a „zrušení trestu smrti“. Jako konkrétní znamení blízkosti se chystá sám otevřít Svatou bránu v jednom z vězení.

Dále upozornil, že mnoha vyhnancům, uprchlíkům a vysídlencům, které kontroverzní mezinárodní události nutí k útěku, aby se vyhnuli válkám, násilí a diskriminaci, je třeba zaručit bezpečí a přístup k práci a vzdělání, což jsou nezbytné nástroje pro jejich začlenění do nového společenského kontextu.

Znamení naděje patří také nemocným, ať už doma nebo v nemocnici: „Péče o ně je hymnem lidské důstojnosti“. Naději potřebují také mladí lidé, kteří tak často vidí, jak se „jejich sny rozpadají“. Vzpomněl také na mnoho starých lidí, kteří zažívají osamělost a opuštěnost. Upozornil i na „miliardy“ chudých lidí, kteří „nemají základní životní potřeby“ a „trpí vyloučením a lhostejností“. Podle papeže je „skandální“, že chudí tvoří většinu obyvatelstva světa „obdařeného obrovskými zdroji, z velké části určenými na zbrojení“. Následně vyzval k založení „světového fondu, který by za peníze určené na vojenské výdaje konečně odstranil hlad“. Bohatší země vyzval, aby se „rozhodly odpustit dluhy zemím, které je nikdy nebudou schopny splatit“.

„Zvláštní pozvání“ adresoval věřícím východních církví, kteří „pro svou věrnost Kristu a církvi tolik trpěli, často až za cenu smrti“. Vyzval k pohledu na svědectví mučedníků různých křesťanských tradicí a vyjádřil přání, aby během Svatého roku „nechyběla ekumenická oslava“. Hovořil také o svátosti pokání a oznámil pokračování služby Misionářů milosrdenství, která byla zavedena během mimořádného jubilea. Poutníky mířící do Říma vyzval, aby se pomodlili v mariánských svatyních a vzývali Mariinu ochranu.

Svatá brána Svatopetrské baziliky bude otevřena 24. prosince 2024. Následující neděli 29. prosince bude otevřena brána u Jana Lateránského, 1. ledna 2025 na slavnost Matky Boží brána u Panny Marie Větší a 5. ledna u svatého Pavla za hradbami. Tyto tři brány budou uzavřeny do neděle 28. prosince Svatého roku. Jubileum skončí uzavřením Svatých dveří svatého Petra 6. ledna 2026.

Svatý rok představuje pro Vatikán staletou tradicí, kdy věřící putují do Říma, aby navštívili hroby svatých Petra a Pavla a byly jim odpuštěny hříchy. Pro město Řím to znamená příležitost využít přibližně čtyři miliony eur (100 milionů korun) z veřejných zdrojů na realizaci dlouho odkládaných projektů na úpravu veřejného prostoru.

Jubilejní rok se slaví každých 25 let. Poprvé byl vyhlášen v roce 1300 bulou Bonifáce VIII., která je dodnes uložena ve Vatikánské apoštolské knihovně. Papežská bula je dokument opatřený pečetí papeže. Termín pochází z latinského bulla, což znamenalo olověnou pečeť zavěšenou na dokumentu.

Od 13. století se termínem bula začaly označovat dokumenty s olověnou pečetí, aby se odlišily od apoštolských breve, jejichž pravost se ověřovala voskovou pečetí s motivem rybářského prstenu, a od těch, které pečeť neměly vůbec. Od konce 18. století byla olověná pečeť nahrazena červenou pečetí s vyobrazením sv. Petra a Pavla a jménem vládnoucího papeže. Dnes je bula jediným dokumentem, v němž se papež označuje jako episcopus servus servorum Dei (biskup služebník služebníků Božích).

František dosud vydal jednu bulu Misericordiae vultus, kterou vyhlásil mimořádný Svatý rok milosrdenství 2015. Poslední předchozí bulu Incarnationis misterium z roku 1998 vydal svatý Jan Pavel II. u příležitosti Velkého jubilea roku 2000. Do Vatikánu tehdy přicestovalo 24,5 milionu poutníků.

Podle agentury AFP pořadatelé Svatého roku očekávají v Římě během roku 2025 až 32 milionů poutníků.

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)