Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bývalá finská ministryně čelí Nejvyššímu soudu v procesu s Biblí kvůli svým výrokům o homosexuálech

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 14. května 2024 18:21
Bývalá finská ministryně čelí Nejvyššímu soudu v procesu s Biblí kvůli svým výrokům o homosexuálech

Päivi Räsänenová
Autor: Wikipedia.org / Lauri Heikkinen / Wikimedia Commons

Helsinky - Sledovaný soudní „proces s Biblí“ ve Finsku pokračuje. Poslankyně Päivi Räsänenová se v této souvislosti postaví před Nejvyšší soud. Datum zatím není známo. Poslední právní instance v zemi vyhověla žádosti státního žalobce, který se odvolal proti rozhodnutí Odvolacího soudu v Helsinkách.

Okresní soud v hlavním městě v roce 2022 a pak Odvolací soud o rok poté rozhodli, že Räsänenová není vinna. „Není věcí okresního soudu, aby vykládal biblické pojmy,“ vysvětlili soudci.

Bývalá ministryně vnitra a někdejší předsedkyně křesťanských demokratů byla totiž obžalována za „hate speech“ (nenávistný projev) proti homosexuálům. Svou nenávist měla vyjádřit na sociální síti Twitter (dnes X) v roce 2019. Kritizovala, že její luteránská církev podpořila duhový pochod a ptala sa, jak se „církevní nauka může sjednotit s hanbou a hříchem“. Podobně se vyjádřila v rozhlasu a v příručce Jako muže a ženu je stvořil, kde hájí manželství mezi mužem a ženou a odvolává se na Písmo.

V procesu s Biblí, jak kauzu nazvali někteří komentátoři, sedí s dlouholetou členkou parlamentu na lavici obžalovaných taky luteránský biskup Juhana Pohjola.

Kritici upozorňují, že poslankyně zneužila svobodu slova a staví se do role oběti za údajné urážky homosexuálů. Obávají se, že její vyhlášení povedou k diskriminaci neheterosexuálních lidí. Státní žalobce taky řekl, že v procesu nejde o to, jestli má Bible pravdu, nebo ne, ale jestli uráží, nebo ne.

Na Slovensku Räsänenovou veřejně podpořil katolický a biskup Jozef Haľko a episkopát Evangelické církvi augsburského vyznání. Jeden z jeho členů, biskup Ján Hroboň, doufá, že soud bude v její prospěch. Podle něj nejde o hate speech, nýbrž o svobodu projevu. „Mrzí nás, že v prostředí kulturně vyspělé Evropy je tohle vůbec možné, to bych neřekl,“ uvedl biskup pro Christnet.

Evangelický biskup Hroboň sice přiznal, že Räsänenovou osobně nezná, ale je přesvědčen, že autenticky vyjádřila křesťanský postoj:

„Máme poselství hlásat Krista a to vždycky naráží na odpor. Myslím si, že je dobře, že naráží a že někdy jsou takové příkré reakce, neboť ten zlý se asi cítí ohrožen. A kdybychom nezažívali protivenství, to by pak bylo špatné znamení.“

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)