Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Muzeum Komenského v Přerově představuje výstavou Kdo je Noe biblické příběhy

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 14. května 2024 0:15
Muzeum Komenského v Přerově představuje  výstavou Kdo je Noe biblické příběhy

Přerovský zámek, sídlo muzea
Autor: Wikipedie.org / palickap / Creative Commons

Přerov - Prostřednictvím tištěných nástěnných obrazů, původně určených pro školní výuku, představuje Muzeum Komenského v Přerově svým návštěvníkům biblické příběhy Starého zákona. Nástěnné obrazy pocházejí z jedinečné sbírky muzea, která čítá více než 800 výukových obrazů k bibli, liturgii a dějinám církve, českého i zahraničního původu, z období od poloviny 19. století do 30. let 20. století, řekla ČTK kurátorka výstavy Jarmila Klímová. Expozice s názvem Kdo je Noe? bude otevřena v kapli přerovského zámku do 28. července.

„Přerovské muzeum se může pochlubit výjimečně rozsáhlou a ucelenou kolekcí školních obrazů k výuce náboženství. Pocházejí z doby, kdy náboženství patřilo mezi povinné a od roku 1922 mezi nepovinné školní předměty. Řada generací tak získávala tyto znalosti ve škole jako nedílnou součást vzdělání,“ uvedla kurátorka. Doplnila, že po roce 1948 byly z ideologických důvodů náboženské obrazy ze školních kabinetů vyřazeny. „Od 90. let minulého století se podařilo přerovským muzejníkům vytvořit sbírku více než 800 obrazů k výuce biblických dějin a liturgiky, a to zejména díky spolupráci s moravskými farami,“ podotkla Klímová.

Pro výstavu Kdo je Noe? byly vybrány biblické příběhy Starého zákona. „Úvodní část je věnována vývoji školních obrazů jako učební pomůcky, v chronologickém přehledu a s četnými ukázkami. Stěžejní prostor je pojat jako galerie. Byla vybrána témata stvoření světa a příběhy Noema, Josefa, Mojžíše, Davida a Šalomouna a k nim odpovídající nástěnné výukové tabule. Pro ty, kteří si příběhy potřebují oživit, jsou vyprávěny v textech na panelech, na nichž je uveden i výběr frazémů,“ dodala kurátorka.

Souběžně s touto výstavou mohou návštěvníci v dalším sále muzea zhlédnout výstavu Katolická liturgie v obrazech. Obsahuje dvacítku výukových liturgických obrazů ke katolickému náboženství z přelomu 19. a 20. století, které připomínají běžnou realitu tehdejšího života věřících praktikovanou i v současnosti: křest, biřmování, zpověď, svatbu, mši i poslední pomazání.

K výstavám muzeum vydalo obrazový katalog Biblické příběhy, který přináší ukázky více než osmi desítek školních obrazů ke Starému i Novému zákonu. V textové části je podán chronologický přehled vývoje obrazů s náboženskými motivy se základními údaji o autorech, okolnostech vzniku a obsahu jednotlivých souborů. V oboru muzejnictví je toto téma zpracováno poprvé, dodali zástupci muzea.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)