Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pražané poprvé uvidí při slavnostech Navalis veslici reprezentující město na benátských regatách

Kraje: Praha / kir / ČTK / 15. května 2024 11:01
Pražané poprvé uvidí při slavnostech Navalis veslici reprezentující město na benátských regatách

Ilustrační foto - Slavnosti Navalis v roce 2010
Autor: navalis.cz

Praha - Pražané na letošních Svatojánských slavnostech Navalis poprvé uvidí veslici reprezentující město na slavnostních benátských regatách. Loď byla vytvořena po vzoru benátských barokních lodí bissone. Na přídi lodi je dřevěná socha českého světce Jana Nepomuckého, jehož památce jsou slavnosti Navalis věnovány. Jan Nepomucký je rovněž jedním z patronů Benátek, a tak i pojítkem mezi tímto italským městem a českou metropolí. Součástí Svatojánských slavností je dnes kromě regaty historických veslic také třeba seskok parašutistů, mše nebo koncert.

Lodě typu bissone byly původně válečné. Později se používaly při slavnostech. V současnosti mohou lidé v Benátkách vidět bohatě zdobené kopie těchto veslic, které většinou vznikly ve 20. století. Od roku 2019 tam Prahu reprezentuje loď Bissona Praga Nepomuceno, která je nyní poprvé k vidění i na Vltavě v Praze.

Kromě sochy svatého Jana Nepomuckého loď zdobí erb Prahy, vyobrazení Malé Strany, Karlova mostu a Starého Města, symbol českých zemí Český lev či vyřezávané drapérie. Pod baldachýnem během Svatojánských slavností Navalis usedne dívka s hradební korunkou, která bude personifikací Prahy.

"V roce 2018 Prahu navštívily dvě lodě typu bissone - Cavalli a Geographia, které do té doby nikdy neopustily vody benátské laguny," sdělil Zdeněk Bergman, převozník pražský. "Součástí naší společné vize bylo vytvoření lodě symbolizující Prahu v Benátkách. V roce 2019 byla Bissona Praga Nepomuceno poprvé prezentována v Benátkách na slavnostní Regatě Storice, které se od té doby pravidelně účastní. Jejím domovem je benátská loděnice Arsenal," doplnil.

Svatojánské slavnosti Navalis dnes ve 14:30 začnou slavnostním zdobením koní a později se koná žehnání koním a jezdcům na Hradčanském náměstí. V 17:30 začne mše ve svatovítské katedrále, následovaná svatojánským procesím na Karlův most. Regata historických veslic začne v 19:45, doprovodí ji plavba otužilců a seskok parašutistů. Ve 20:30 se pak uskuteční koncert pod Karlovým mostem. Program najdou lidé na webu slavností.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)