Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zákaz náboženských symbolů v belgické škole neporušuje práva, uvedl soud ve Štrasburku

Ze světa / / ČTK / 16. května 2024 19:48
Zákaz náboženských symbolů v belgické škole neporušuje práva, uvedl soud ve Štrasburku

Ilustrační foto: dívka s hidžábem
Autor: wikipedia.org / Hamed Saber / Wikipedia Commons

Štrasburk (Francie) - Zakázat studentům nosit náboženské symboly neporušuje jejich práva, rozhodl dnes Evropský soud pro lidská práva (ECHR). Na soud ve Štrasburku se obrátily tři belgické studentky vyznávající islám, kterým jejich školy zakázaly nošení islámského závoje během vyučování, uvedla agentura AFP.

Tři mladé ženy navštěvovaly veřejné střední školy ve vlámské části Belgie. Vedení regionu v roce 2009 rozhodlo o zákazu všech viditelných náboženských symbolů ve školách. Rodiče dotčených studentek se na ECHR obrátily v roce 2020.

Ženy u soudu vypověděly, že zákaz závoje ve škole omezil jejich náboženskou svobodu, svobodu slova a právo na respektování soukromého a rodinného života garantované Evropskou úmluvou o lidských právech. Bylo podle nich porušeno i jejich právo na vzdělání.

Soud ve Štrasburku s nimi ovšem nesouhlasil a dne 16. května uvedl, že „obecný zákaz nošení viditelných náboženských symbolů žáky sám o sobě neporušuje“ svobodu vyznání. Podotkl také, že zákaz se vztahuje na veškeré symboly všech náboženství, nejen na islám. Studentky navíc před nástupem do školy o těchto pravidlech věděly, uvedl soud.

Další body stížnosti soud odmítl projednat, neboť podle něj ženy nevyčerpaly všechny možnosti, které jim dává justice v jejich zemi.

V podobné záležitosti už soud zřízený Radou Evropy rozhodl v roce 2009. Odmítl tehdy stížnost šesti francouzských studentů, která se týkala nošení islámského šátku a pokrývky hlavy, již nosí sikhové, uvedla AFP.

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)