Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Tisíce lidí v Gruzii pochodovaly za čistotu rodiny, v rozdělené zemi roste napětí

Ze světa / / ČTK / 21. května 2024 10:19
Tisíce lidí v Gruzii pochodovaly za čistotu rodiny, v rozdělené zemi roste napětí

Pohled na centrální část Tbilisi
Autor: Wikipedie.org / Vladimír Šiošvili / Creative Commons

Tbilisi - Ulicemi hlavního města Gruzie Tbilisi pochodovaly 17. května desítky tisíc lidí u příležitosti Dne čistoty rodiny. Davy prošly stejnou centrální třídou v metropole, která se v posledních dnech stala dějištěm nejostřejších protivládních protestů v historii země. Informovala o tom agentura AP, podle které je akce oslavou takzvaných tradičních rodinných hodnot v zemi se 3,7 milionu obyvatel, kde panuje silná nevraživost vůči sexuálním menšinám. Akce se kryla s Mezinárodním dnem proti homofobii, bifobii a transfobii, upozornily lidskoprávní organizace.

Oslavy tohoto Dne čistoty rodiny, který iniciovala gruzínská pravoslavná církev v roce 2013 a začala jej slavit o rok později, se konaly také ve více než dvaceti dalších gruzínských městech.

Ulicemi Tbilisi procházely davy převážně rodin a starších lidí s pravoslavnými ikonami a gruzínskými vlajkami. Před parlamentem, odkud ještě před několika dny odváděla protestující policie, stáli lidé ve frontě, aby mohli políbit velkou ikonu, kterou držel kněz oděný v černém hábitu.

Mezi účastníky pochodu v Tbilisi byli i premiér Irakli Kobachidze a předseda parlamentu Šalva Papuašvili. Pochod skončil u katedrály Nejsvětější Trojice v hlavním městě, kde Kobachidze ocenil, že akce „chrání identitu, jazyk a víru země“.

V březnu představila vládnoucí strana Gruzínský sen návrh zákona omezujícího práva komunity LGBT+. Pokud bude zákon přijat, zakáže změnu pohlaví, adopci dětí páry stejného pohlaví a shromáždění, která by mohla být považována za propagaci vztahů mezi osobami stejného pohlaví.

Napětí v Gruzii kvůli sexuálním menšinám je silné. V loňském roce stovky odpůrců práv homosexuálů vtrhly na festival komunity LGBT+ v Tbilisi a vynutily si jeho zrušení.

Vládní strana Gruzínský sen tento týden prosadila návrh zákona, podle kterého se zpravodajská média a nevládní organizace musí registrovat jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než 20 procent svého rozpočtu ze zahraničí. Předloha vyvolala tento měsíc v Tbilisi masové protesty. Odpůrci jej označují za „ruský zákon“, sepsaný po vzoru Ruska, kde podobná legislativa umožnila Kremlu potlačit opozici a umlčet nezávislá média. Evropská unie i Severoatlantická aliance vyzvaly Gruzii, aby tento kontroverzní zákon stáhla, jeho přijetím podle nich schází z cesty ke vstupu do těchto institucí. Prezidentka Salome Zurabišviliové již zákon vetovata, Gruzínský sen má však dostatek poslanců, aby veto přehlasoval.

Protichůdné skupiny pořádající pochody – pravoslavné a konzervativní na jedné straně a proevropské na straně druhé – poukazují na hluboké rozpory v gruzínské společnosti, která se potýká s bezprecedentní politickou krizí, podotkla agentura Reuters.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)