Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Teolog a kněz Karel Skalický, významný bojovník proti totalitě, se dožívá devadesáti let

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 23. května 2024 0:25
Teolog a kněz Karel Skalický, významný bojovník proti totalitě, se dožívá devadesáti let

Karel Skalický v den svých 90. narozenin
Autor: Jan Kirschner / Christnet.eu

České Budějovice - Teolog a kněz Karel Skalický, který se 20. května dožil devadesáti let, se významně podílel na aktivitách českého exilu v boji proti totalitě.  Jeho narozeniny si s oslavencem společně připomněli hosté v českobudějovickém Domě umění na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v pondělí 20. května. Během večera byla představena kniha pod názvem Je vám to pojem?

K 90. narozeninám Karla Skalického ji připravili k vydání Skalického žáci a přátelé. Jedenačtyřicet autorů v ní vyjadřuje úctu, vděčnost a obdiv římskokatolickému knězi, teologovi, pedagogovi, redaktorovi, spisovateli a exulantovi, profesorovi Karlu Skalickému u příležitosti jeho devadesátých narozenin. Kniha je pestrou koláží osobních svědectví, zdravic, esejů i odborných statí, jejichž jednotícím tématem je budoucnost církve a teologie.

Karel Skalický po emigraci do Říma, kde získal doktorát z filosofie a teologie a přijal kněžské svěcení, přednášel teologii na Lateránské univerzitě, od roku 1967 vydával významný exilový časopis Studie a jako kněz se věnoval českým exulantům. V roce 1994 se vrátil do vlasti a působil na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Podle údajů Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se až po otevření archivů bezpečnostních složek dozvěděl, že jeho ilegální přechod hranic umožnila, a dokonce naplánovala samotná StB. Ta totiž spolu s Karlem Skalickým vyslala do zahraničí svého agenta, který se měl infiltrovat do struktur katolického kněžského exilu. Ironií osudu se však stalo, že kvůli problematickému chování musela StB svého agenta brzy stáhnout, a tak výsledkem její akce vlastně bylo, že pomohla budoucímu knězi utéct do zahraničí. Za to pak proti němu od 80. let vedla očerňovací kampaň.

Rodák z Hluboké nad Vltavou byl v letech 1996 až 1999 děkanem Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V roce 2016 mu byl prezidentem Václavem Klausem propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o stát v oblasti rozvoje demokracie, humanity a lidských práv. Od roku 2013 je emeritním profesorem Jihočeské univerzity.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)