Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Klášter v Nové Říši začne nabízet ubytování v upravených historických prostorách

Kraje: Vysočina / / ČTK / 24. května 2024 9:19
Klášter v Nové Říši začne nabízet ubytování v upravených historických prostorách

Klášter premonstrátů v Nové Říši
Autor: Wikipedia.org / Funke / Creative Commons

Nová Říše (Jihlavsko) - Klášter v Nové Říši na Jihlavsku bude od letošního léta kromě prohlídek nabízet rovněž ubytování. Apartmány dokončuje kanonie premonstrátů v historických prostorách, v nichž byly kdysi cely řeholníků. Klášter bude mít také obchůdek s kavárnou, v němž bude k dostání i med od včelstev chovaných v klášterní zahradě. ČTK to řekl provizor Štěpán Jiří Novák. Pravidelné turistické prohlídky jsou v klášteře v červenci a v srpnu, jindy po předchozí dohodě.

Obchůdek s kavárnou vznikají ve třech klenutých místnostech, otevřené budou koncem června. Konat se tam budou moci i menší kulturní akce. Celou nově opravenou část s apartmány, která bude přístupná z velkého dvora, představí klášter 18. července. „Byly to prázdné prostory, které nebyly využité,“ uvedl provizor. Jejich proměnu pro potřeby návštěvníků označil za cestu většího otevření kláštera, který zároveň hledá různé možnosti, jak si zajistit hospodářskou soběstačnost.

Devět apartmánů s 16 pokoji upravují pracovníci v přízemí. Každý apartmán bude mít kuchyňku a sociální zařízení. Jeden je udělaný tak, aby se v něm mohl bez pomoci pohybovat vozíčkář. Při rekonstrukci byl v této části kláštera vybudovaný také výtah do prvního patra, jímž vede prohlídková trasa. V klášteře se provádějí i některé další opravy. Náklady těchto prací budou okolo 15 milionů korun.

Zahradu velkého dvora a Rajský dvůr nechala kanonie upravit vloni. Byla to závěrečná část několikaletého projektu podpořeného z evropského programu IROP. Letošní opravy dotované nejsou. Rajský dvůr bude sloužit především pro rozjímání řeholníků, veřejnost do něj ale může nahlédnout. Menší kříž v Rajském dvoře doplňují sochy Panny Marie a světců, mezi zelení v záhonech rostou čtyři jabloně.

Opravy budou podle provizora v dalších letech potřebovat hospodářské a jiné budovy mimo hlavní areál kláštera.

U kláštera nyní vzniká zahradnictví. „My bychom to chtěli víc zaměřit na květiny, které bychom využili ve farnostech a v kostelích. Přebytky se pak budou prodávat,“ uvedla ředitelka správy kanonie Marcela Lorencová. Dodala, že výhledově by se také mohlo ovoce ze stromů na klášterních pozemcích zpracovávat na produkty pro klášterní obchůdek.

Klášter v Nové Říši postihla za 800 let od založení řada tragických událostí. Totalitní režimy se ho v minulém století snažily zlikvidovat dvakrát. Část řeholníků zahynula v nacistických koncentračních táborech. Po nástupu komunistického režimu byli řeholníci zatčení v roce 1950 a ve zinscenovaném procesu odsouzení k mnoha letům vězení a pracovním táborům. Klášter pak sloužil 40 let jako skladiště vojenské nemocnice v Brně. Premonstráti s opravami klášterních budov začali po svém návratu v roce 1991.

Novoříšská kanonie nyní čítá sedm řeholníků, dva z nich žijí na farách nedaleko Brna. Vloni kanonie převzala areál bývalého dominikánského kláštera ve Znojmě.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)