Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Třebíč chystá na léto nový festival židovské kultury, nahradí jím tradiční akce

Kraje: Vysočina / / ČTK / 24. května 2024 9:22
Třebíč chystá na léto nový festival židovské kultury, nahradí jím tradiční akce

Židovské ghetto s bazilikou sv. Prokopa
Autor: Wikipedie.org / Marius Svoboda / Creative Commons

Třebíč - Třebíč připravuje na léto nový festival židovské kultury. Nazval ho Male chajim, v překladu židovské veselí, řekla ČTK ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč Nikola Černá. Pětidenní festivalový program nahradí letní akce, které se dřív ve čtvrti zapsané na seznam UNESCO konaly. Male chajim by měl od 31. července do 4. srpna spojit program Oživeného židovského města i festivalu židovské kultury Šamajim, který mohli lidé navštěvovat uplynulých 19 let.

Inovovat letní nabídku se pořadatelé rozhodli navzdory tomu, že si uvědomují, že Šamajim už si za svoji existenci vybudoval mezi návštěvníky dobré jméno. Oživené židovské město se podle Černé rozhodli opustit kvůli opadajícímu zájmu účinkujících i návštěvníků. „Snažili jsme se tomu teď dát něco nového, spojíme tyto dva festivaly, akce bude pětidenní a víc zaměřená na židovskou kulturu,“ řekla Černá. Festival podle ní nabídne odborné informace i zábavu. A podobně jako při Oživeném židovském městě se bude část programu odehrávat venku. Na festivalu zahraje i kapela Mackie Messer Klezmer Band. Podrobný program chtějí pořadatelé zveřejnit do několika týdnů.

Židovské město v Třebíči se rozkládá na více než čtyřech hektarech a v minulosti tu žilo téměř 1600 obyvatel.

Vedle Třebíče si židovskou kulturu na Vysočině připomíná také Polná na Jihlavsku. Festival Polin se tam uskuteční už o víkendu. Zahájení sedmého ročníku bude v sobotu ve 14:00 v synagoze. Na festivalu vystoupí herec a spisovatel Arnošt Goldflam s besedou a autorským čtením. Pozvaný je i Josef Lustig s jeho dokumentem Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentrák, v němž zaznamenal osud spisovatele Arnošta Lustiga.

Součástí sobotního programu bude také vystoupení skupiny Parparim z Uherského Hradiště, která se věnuje izraelským tancům, nebo koncert klezmerové skupiny Melamed. V neděli se budou moci lidé zúčastnit workshopu taneční skupiny Miriam, koncertu tria Našama nebo vidět polohraný dokument s názvem Takže se stalo, že… Film z roku 2014 natočil režisér Oliver Malina Morgenstern a vznikl k 100. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala. Film doprovodí beseda s režisérem. V neděli festival zakončí divadelní představení Adresát neznámý.

V Polné bývala významná židovská komunita. Nejpočetnější byla v 30. letech 19. století, kdy v ghettu podle dostupných údajů žilo přes 700 lidí.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)