Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Noc kostelů v Česku otevře 7. června přes 1750 kostelů a modliteben

Domácí zpravodajství / / ČTK / 31. května 2024 21:30
Noc kostelů v Česku otevře 7. června přes 1750 kostelů a modliteben

Noc kostelů 2024
Autor: Facebook

Praha - Během Noci kostelů se 7. června otevře 1757 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí spravovaných křesťanskými církvemi. Na území Prahy bude možné vstoupit do 159 kostelů. Noc kostelů široké veřejnosti každoročně zpřístupňuje místa, která se otevírají výjimečně nebo slouží pouze k bohoslužbám. V kostelích k tomu farnosti a církevní sbory připravují koncerty, přednášky nebo výstavy. Arcibiskupství pražské o tom informovalo na svém webu. Loni příležitost k návštěvě chrámů využilo 454.000 lidí, před pandemií covidu-19 to bylo bezmála půl milionu.

Šestnáctý ročník se na území Arcidiecéze pražské odehraje na 371 místech a z toho 11 kostelů se zapojí poprvé. Mezi poprvé připojenými je kaple Poslanecké sněmovny ve Šternberském paláci nebo kostel v Nesvačilech, odkud pochází vzácná gotická pieta, která je dnes uložena v Národní galerii. Otevřené kostely mnohdy doplní kulturní program, na území Arcidiecéze pražské zazní více než dvě stovky hudebních vystoupení, chystají se dílny pro děti, výstavy, přednášky a diskuse. Noc kostelů letos také poprvé nabídne lanové aktivity nebo skládání z Lega.

Tématem letošního ročníku Noci kostelů je srdce. „Ať v umění či v pohledu na prožívání víry nebo způsobu přemýšlení o světě je víra spojena velmi úzce se srdcem. Na to reaguje například výstava dětských výrobků na téma srdce v kostele svatého Stanislava na Mořině v blízkosti Karlštejna a mnoho dalších míst,“ uvedlo arcibiskupství.

V Arcidiecézi pražské se například otevře jeden z nejstarších kostelů v Praze sv. Vavřinec v Jinonicích nebo čistě barokní kostel sv. Rocha spojený s Olšanskými hřbitovy. Veřejnosti se zpřístupní i Chrám Nejsvětější Trojice ve Smečně s nejstaršími varhanami ve střední Evropě nebo kostel Narození Panny Marie v Radějovicích-Oleškách, kde byly objeveny malby ze 14. století.

Celkově farnosti a dobrovolníci připravili přes 6500 programových bodů, na území Arcidiecéze pražské je to 1600 programů. Zahrnují od prostého otevření kostela, přes možnost slyšet výklad o historii od průvodců, až po koncerty, přednášky odborníků či divadelní představení. Kromě souborů ze základních uměleckých škol vystoupí například písničkář Oldřich Janota v kostele sv. Štěpána v obci Pavlíkov nebo Jaroslav Hutka v nymburském Husově sboru.

Při Noci kostelů je večer a v noci možné nejen vstoupit do stovek prostor, které běžně slouží bohoslužbám, ale také potkat členy místní církevní komunity, získat informace o daném místě a životě v něm. Program zájemci najdou na webu www.nockostelu.cz nebo v mobilní aplikaci Noc kostelů.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)