Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dům setkávání na Travné prosí o pomoc, sbírka zahájena

Kraje: Olomoucký / / Travna.cz / 1. června 2024 21:29
Dům setkávání na Travné prosí o pomoc, sbírka zahájena

Dům setkávání Travná

Jeseník - Začala fundraisingová kampaň/sbírka na záchranu Domu setkávání na Travné na Jesenicku v Rychlebských horách, který už dlouhá desetiletí slouží jako bezpečný přístav pro lidi napříč generacemi a vyznáními nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Jedná se o otevřený křesťansky orientovaný ekumenický projekt vycházející z tradice Českobratrské církve evangelické. Přijíždějí sem lidé z různých zemí, různých vyznání a v různé sociálně-zdravotní situaci, aby si vyzkoušeli soužití s druhými, hovořili o víře, o svých otázkách i nadějích a objevovali, co mají společné.

Dům je nyní v havarijním stavu. Pokud nezačne neprodleně jeho rekonstrukce, hrozí jeho definitivní uzavření. Organizátoři potřebují v první fází rekonstrukce vybrat 1 000 000 Kč, kterým pokryjí první náklady na opravu střechy a podkroví. „Travná je pro stovky lidí již téměř 60 let synonymem pospolitosti a přátelství. Už v dobách minulých se zde scházeli lidé, kteří chtěli utéct před duchovní vyprázdněností minulého režimu. Jako ostrůvek svobody funguje Travná i dnes – zejména pro mladé lidi je místem, kde se cítí bezpečně a přijímáni, bez ohledu na to, odkud a s čím přicházejí. Travná a vzpomínky na ni se staly součástí životů mnoha lidí z křesťanských komunit i lidí nevěřících. „Bez potřebné rekonstrukce Domu už ale brzy nebude kam jezdit a budeme už moci opravdu jen vzpomínat,“ říká Veronika Jurečková, organizátorka sbírky a ředitelka spolku Setkávání Travná, která se spolu s dalšími členy spolku o Dům setkávání stará.

Spolek při rekonstrukci spolupracuje s jesenickým architektem Tomášem Pospíšilem, který je autorem architektonické studie, podle níž celá rekonstrukce probíhá. V těchto dnech začala také první ostrá fáze – demontáž obložení v podkroví, na kterou bude navazovat právě rekonstrukce střechy a nově uspořádané pokoje v podkroví. Paralelně budou probíhat menší dílčí opravy jako jsou výměny oken, dveří, úpravy interiérů, obměna vybavení apod.

V budoucnu spolek pak čeká nové využití prostoru dnešní boční kaple a dokončení přístavby, kde by měla vzniknout prostorná jídelna, další pokoje a prostory pro tvůrčí a vzdělávací aktivity.

Cílem rekonstrukce je zachování domu jako bezpečného přístavu pro další generace, ale také posílení jeho pozitivního vlivu na celý region Rychlebských hor. “Dům setkávání utváříme jako místo setkávání (nejen) mládeže, vzdělání, dialogu a uměleckých počinů. Jednota přes pluralitu názorů a postojů je pro Travnou příznačná, snad i proto zde dnes nalézají útočiště lidé z nejrůznějších poměrů a s rozmanitými, často i složitými životními příběhy,” říká Veronika Jurečková.

“Travná mi dala spoustu úžasných lidi, atmosféru, to, že tady můžu načerpat spoustu energie, kterou si potom nosím strašně moc dlouho, přátele úplně nižšího věku, než jsem já, a to je hrozně fajn. Je tady spousta radosti,” uvedla Kateřina J.

Setkání na Travné probíhají už od roku 1968, nepotlačil je ani komunistický režim. Potřeba potkávat se přetrvala i po návratu demokracie. Proto vzniklo v roce 1999 občanské sdružení Setkávání – později Setkávání Travná z.s.

 

Veřejnost může přispět libovolnou částkou na sbírkový účet 6628370389/0800.

Více informací o projektu: www.travna.cz

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 304)