Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zemřel teolog naděje Jürgen Moltmann

Ze světa / kir / Wikipedia.org / 5. června 2024 1:15
Zemřel teolog naděje Jürgen Moltmann

Jürgen Moltmann (2016)
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Tübingen - V pondělí 3. června zemřel německý reformovaný teolog Jürgen Moltmann (8. dubna 1926 – 3. června 2024). Dožil se 98 let.  Moltmann byl profesor systematické teologie na univerzitě v Tübingenu. K jeho knihám patří Teologie naděje, Ukřižovaný Bůh, Bůh ve stvoření a další práce o systematické teologii.

Moltmann byl manželem Elisabeth Moltmann-Wendelové, významné feministické teoložky. Svou vlastní teologii popsal jako rozpracování teologických děl Karla Bartha, zejména Církevní dogmatiky, a své vlastní dílo označil za postbarthovské. Obdržel čestné doktoráty řady institucí, například Dukeovy univerzity (1973), Lovaňské univerzity v Belgii (1995), Alexandru Ioan Cuza University v Rumunsku (1996), Křesťanské univerzity Chung Yuan na Tchaj-wanu (2002), Nikaragujské evangelické univerzity (2002) a Univerzity v Pretorii v Jižní Africe (2017). V letech 1984–85 přednesl prestižní řadu přednášek Gifford Lectures a v roce 2000 získal Grawemeyerovu cenu za náboženství Univerzity v Louisvillu a Louisvillského presbyteriánského teologického semináře.

Moltmann vytvořil formu teologie osvobození založenou na myšlence, že Bůh trpí s lidstvem a zároveň slibuje lidstvu lepší budoucnost prostřednictvím naděje ve vzkříšení; označoval ji jako „teologii naděje“. Velká část Moltmannovy práce spočívá v rozvíjení důsledků těchto myšlenek pro různé oblasti teologie. K tomu patří zejména rozvinutí takzvaného sociálního trinitářství. Moltmannovy dvě nejznámější knihy jsou Teologie naděje a Ukřižovaný Bůh. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)