Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Navalného narozeniny si připomněli v Berlíně při bohoslužbě, v Rusku se zatýkalo

Ze světa / kir / ČTK / 5. června 2024 13:39
Navalného narozeniny si připomněli v Berlíně při bohoslužbě, v Rusku se zatýkalo

Alexej Navalnyj na nástěnné malbě v Petrohradu. Později byla úřady přemalována
Autor: www.facebook.com/soboll.ru/

Berlín/Moskva - Někdejšímu nejvýznamnějšímu ruskému oponentovi ruského prezidenta Vladimira Putina Alexeji Navalnému by včera bylo 48 let. Vdova Julija Navalná se společně s přáteli a podporovateli opozičníka zúčastnila vzpomínkové bohoslužby v kostele sv. Marie v centru Berlína. Důstojnost mu vzít nedokázali, řekl podle agentury DPA evangelický biskup Christian Stäblein. Výročí si připomněli i v Rusku, na několika místech se ale zatýkalo i jen za položení květin.

Navalnyj v únoru zemřel za stále nejasných okolností v ruské trestanecké kolonii. Roky byl považován za nejvýznamnějšího kritika Putina. Opakovaně byl zatýkán a v roce 2020 přežil útok paralytickou látkou novičok. Po léčbě v berlínské nemocnici Charité se v roce 2021 vrátil do Ruska a byl znovu uvězněn. Zemřel 16. února.

Navalná podle DPA shromážděným v berlínském kostele několika slovy rusky poděkovala, více hovořit nechtěla.

Biskup Stäblein ve svém kázání řekl, že by chtěl s Navalným slavit narozeniny a zazpívat mu narozeninovou píseň. "Doufám a věřím, že tak v tuto chvíli činí nebeské chóry," dodal. Duchovní připomněl Navalného neoblomnost a humor i to, jak se zasazoval o svobodu a spravedlnost v Rusku - navzdory mučení a pokusu o jeho otravu.

Každému člověku je narozením dána důstojnost, uvedl. "Tuto důstojnost mu nikdo nedokázal vzít," zdůraznil Stäblein. Zůstává víra, že svoboda a spravedlnost nakonec zvítězí, dodal.

Novinářka Sabine Adlerová připomněla, jak byl Navalnyj zadržen v roce 2018, protože chtěl kandidovat proti Putinovi. Jako bloger svými investigativními rešeršemi rozkrýval korupci v Putinově okolí, zdůraznila dále německá žurnalistka. Připomněla ale také, že Navalnyj se kdysi vydal na scestí, když podlehl vábení nacionalistů a uvítal ruskou anexi ukrajinského Kyrmu. Později ale své postoje korigoval a ruskou válku proti Ukrajině jednoznačně odsoudil, zdůraznila Adlerová.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)