Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež Jan Pavel II. před 45 lety navštívil a povzbudil polský lid

Ze světa / / ČTK / 10. června 2024 10:04
Papež Jan Pavel II. před 45 lety navštívil a povzbudil polský lid

Jan Pavel II. v roce 1980
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Varšava/Praha - Jan Pavel II. byl nejen prvním neitalským papežem od roku 1523, ale i první hlavou katolické církve, která navštívila některou komunistickou zemi. Během devítidenní cesty po jeho rodném Polsku, kterou zakončil 10. června 1979, pronesl na tři desítky kázání, při kterých se mu podařilo oslovit přibližně třináct milionů lidí. Papežova návštěva mimo jiné přispěla ke vzniku odborového hnutí Solidarita a podpořila protikomunistickou opozici.

Vlastním jménem Karol Wojtyla se stal papežem v roce 1978 a když se o rok později rozhodl přijet do rodné země, znamenalo to pro místní stranické a státní vedení mnoho komplikací. Pod nátlakem Moskvy se návštěvu snažili překazit, ale marně. Původně měl ovšem Jan Pavel II. do Polska dorazit už v květnu na výročí 900 let od mučednické smrti krakovského biskupa svatého Stanislava, na oplátku za odložení se návštěva prodloužila z původně plánovaných dvou dní na devět.

První mši se papež rozhodl symbolicky uspořádat ve Varšavě před Palácem kultury a vědy, symbolem komunistického režimu a „polsko-sovětského přátelství“. Přítomné věříci tehdy vyzval k odvaze. „Nechť Tvůj Duch sestoupí! Nechť Tvůj Duch sestoupí a obnoví tvář země. Této země!“ pronesl Jan Pavel II. v kázání.

Na návštěvu Jana Pavla II. později navázala v Polsku vlna antikomunistických protestů a stávek. Například v létě roku 1980 se objevily obrovské portréty papeže jako symbolu protirežimní opozice během stávek v gdaňských loděnicích. Protesty ovšem polští komunisté tvrdě potlačili a změna režimu přišla až s rozpadem sovětského bloku koncem 80. let.

Během svého 26 let trvajícího pontifikátu se Jan Pavel II. stal jednou z nejvýznamnějších a nejvíce cestujících osobností ve světě. Také svatořečil a blahořečil více lidí, než všichni jeho předchůdci dohromady. Podporoval dialog mezi náboženstvími, zdůrazňoval důležitost lidských práv a jasně odsuzoval totalitní režimy. Na druhou stranu se ale stal i terčem kritiky pro své konzervativní postoje. V roce 2014, devět let po jeho smrti, papež František prohlásil Jana Pavla II. za svatého.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)