Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Svatý Kopeček bude hostit Romy z celé Moravy, chystají se na tradiční pouť

Domácí zpravodajství / / ČTK / 12. června 2024 23:57
Svatý Kopeček bude hostit Romy z celé Moravy, chystají se na tradiční pouť

Ilustrační foto - Svatý Kopeček u Olomouce
Autor: Wikipedia.org / Lehotsky / Wikimedia Commons

Olomouc - Stovky Romů z Moravy, ale i ze Slovenska zamíří v sobotu 15. června na Svatý Kopeček u Olomouce na tradiční Romskou pouť. Slavnostní bohoslužby v bazilice Navštívení Panny Marie se letos ujme pomocný biskup pražský Václav Malý, pouť bude doprovázet také představení romských komunit. Akce má dlouhodobou tradici, letos se koná pošestadvacáté, informovala ČTK zástupkyně ředitele pořádající Charity Olomouc Barbora Cigánková. Svatý Kopeček je s touto akcí spjat od počátku, některé ročníky se ale uskutečnily kvůli rekonstrukci baziliky také v katedrále svatého Václava v Olomouci.

„Letos očekáváme účast více organizací, které přijedou s dětmi z místních komunit z celé republiky. Jedná se například o organizaci Vzájemné soužití z Ostravy, komunitu Misionářek Lásky Matky Terezy, střediska Dona Bosco z Ostravy nebo Betanie – křesťanská pomoc z Brna, ale i další návštěvníky z Přerova, Olomouce, Kojetína a Měrovic,“ uvedla Barbora Cigánková. Pozvání podle ní přijalo také slovenské umělecké uskupení z Bardejova, které hudebně a pěvecky doprovodí bohoslužbu.

Pouť zahájí v 10:00 na Svatém Kopečku mší svatou pomocný biskup pražský Václav Malý, který je zároveň bývalým mluvčím Charty 77, Občanského fóra a členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Poutníkům požehná společně s kojetínským farářem Pavlem Ryšavým. „Dále zazní v prostorách baziliky chvály a svědectví některých poutníků,“ doplnila Cigánková.

Kromě rytmických tónů, které budou rezonovat zdmi baziliky, poutníky čeká také taneční a dramatické představení. Mladí Romové ze střediska mládeže Dona Bosco chystají pro návštěvníky tematickou divadelní scénku, kterou nacvičovali speciálně pro letošní ročník Romské pouti. Po poledni se účastníci přesunou do ochozů premonstrátského kláštera. „Ve 12:30 zde začne navazující pásmo, během kterého budou představeny jednotlivé komunity. Jejich vedoucí se následně setkají u kulatého stolu s panem biskupem, kněžími i laiky a prodiskutují téma pastorace Romů v ČR,“ dodala zástupkyně ředitele.

Poutníkům bude k dispozici také romská literatura včetně bible přeložené do romštiny nebo komiksová brožurka Zeferin, vytvořená farářem Pavlem Ryšavým. Pro nejmenší návštěvníky si sestry premonstrátky připravily aktivitu Poutníček v podobě her a soutěží.

Romskou pouť pořádá olomoucká charita od roku 1998, v minulých letech před pandemií nemoci covid-19 na ni dorazilo až 600 lidí. Podle pořadatelů jde o ojedinělou duchovní a společenskou akci, která nemá v České republice obdoby.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)