Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na vídeňských základních školách zvažují nahradit výuku náboženství předmětem Život v demokracii

Ze světa / / ČTK / 12. června 2024 23:57
Na vídeňských základních školách zvažují nahradit výuku náboženství předmětem Život v demokracii

Ilustrační foto - Irácká dívka s hidžábem
Autor: Wikipedia.org / Christiaan Briggs / Wikimedia Commons

Vídeň - Zhruba třetinu žáků prvních až čtvrtých tříd na vídeňských základních školách tvoří muslimové, a jsou tak největší náboženskou skupinou na prvním stupni. Podle údajů vídeňského školského úřadu tvoří katolíci jen pětinu žáků a nejrychleji rostoucí skupinou jsou žáci bez náboženského vyznání, kteří mají přibližně čtvrtinový podíl. Městský radní pro školství Christoph Wiederkehr z liberální strany NEOS se v této souvislosti vyslovil pro zavedení nového předmětu Život v demokracii místo náboženství od prvního stupně, informovala agentura APA.

Aktuální čísla úřad získal z veřejných škol a nezahrnují situaci na soukromých školách, jichž je zhruba deset procent. Podle statistik tvoří zhruba 35 procent žáků prvního stupně muslimové, 26 procent děti bez vyznání, 21 procent katolíci, 13 procent pravoslavní a po dvou procentech připadá na evangelíky nebo ostatní konfese.

Při zohlednění soukromých škol by podíl muslimů pravděpodobně lehce klesl, řekl dnes novinářům sociolog Kenan Güngör. Oproti školnímu roku 2016/2017 se jednotlivé podíly výrazně změnily, ale sběr dat tehdy probíhal jinak a nelze je přímo srovnávat. Před sedmi lety školský úřad uváděl 31procentní podíl katolíků, 28 procent muslimů a 17 procent žáků bez vyznání.

Wiederkehr podle APA v reakci na nová čísla znovu vyzval k zavedení povinného předmětu Život v demokracii pro všechny žáky od první třídy. Žáci se v něm mají učit o demokracii, hodnotách a etice a také o všech uznaných náboženstvích. Samostatný předmět Náboženství by byl jen dobrovolný.

Wiederkehr ale se svými návrhy zatím naráží na odpor. „Výuka náboženství je v Rakousku chráněna ústavněprávně a tak to i zůstane,“ zdůraznila rakouská lidovecká (ÖVP) ministryně pro ženy, rodinu, mládež a integraci Susanne Raabová.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)