Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež za zavřenými dveřmi zopakoval hanlivé označení pro homosexuály, uvedl italský tisk

Ze světa / / ČTK / 14. června 2024 13:28
Papež  za zavřenými dveřmi zopakoval hanlivé označení pro homosexuály, uvedl italský tisk

"Pokud je někdo gay a hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?", řekl papež novinářům na palubě letadla při návratu z první zahraniční cesty do Rio de Janeira
Autor: Flickr.com / Creative commons

Vatikán - Papež František podle italských médií při setkání s italskými biskupy zopakoval hanlivé označení pro homosexuály, za jehož použití se před několika týdny omluvil. Papež 20. května řekl, že v církvi a některých seminářích je „příliš mnoho buzerantů“. V úterý při setkání s biskupy za zavřenými dveřmi údajně řekl, že „ve Vatikánu je ve vzduchu cítit buzerantství“, a ačkoli mladí muži s homosexuálními tendencemi jsou „dobří chlapci“, je lepší je nevpouštět do seminářů, píše dnes agentura ANSA. Františkova prohlášení podrývají jeho image reformního papeže, který je otevřený změně přístupu církve i vůči LGBT komunitě.

Deník Corriere della Sera v úterý uvedl, že papež větu údajně použil v kontextu kritiky „ideologie gayů“, která je příliš silná a nevhodná pro studium v kněžském semináři, pokud je pro dotyčného jeho homosexualita zdrojem hrdosti či chlouby. Italská média rovněž citovala nejmenované biskupy, kteří se setkání účastnili, podle nichž si původem argentinský papež nemusí uvědomovat hanlivost italského slova „frociaggine“, které použil. František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, má italské kořeny, některých jazykových chyb a nepřesností se v italštině dopustil již dříve. Údajné použití hanlivého označení o homosexuálech by nicméně bylo již druhým případem za několik týdnů.

Když termín papež použil minulý měsíc, Vatikán vydal omluvné prohlášení, podle kterého František „neměl v úmyslu někoho urazit nebo se vyjádřit homofobně a omlouvá se těm, kteří se cítí pohoršení jeho použitím výrazu“, píše ANSA.

Papež František celkově zmírnil postoj církve k homosexualitě, v minulosti například ve vztahu ke gayům prohlásil: „Kdo jsem já, abych je soudil?“ Současně však zachovává katolické dogma, že provozování homosexuálních aktů je hřích, píší média. Vatikán v několika svých dokumentech zakazuje přijímat do seminářů lidi, kteří praktikují stejnopohlavní sex, kteří mají „hluboce zakořeněné homosexuální tendence“ nebo jsou příznivci gay kultury. Otázkou se zabývají i nová pravidla pro fungování seminářů, která vypracovali italští biskupové. Text Vatikán ještě neschválil. V Itálii katolická církev zaznamenala v posledních desetiletích výrazný pokles zájmu o to stát se knězem.

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)