Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Do Saúdské Arábie už dorazilo přes 1,5 milionu cizinců na pouť do Mekky

Ze světa / / ČTK / 14. června 2024 13:28
Do Saúdské Arábie už dorazilo přes 1,5 milionu cizinců na pouť do Mekky

Ilustrační foto - Posvátné místo všech muslimů - mešita v Mekce a svatyně Kaaba
Autor: Wikipedia.org / Ali Mansuri / Creative Commons

Rijád -  Do Saúdské Arábie už dorazilo ze zahraničí přes 1,5 milionu lidí, aby se tam zúčastnili velké poutě do Mekky (hadždž). Ta začne 14. června a místní úřady očekávají, že na ni dorazí více muslimských poutníků než loni, kdy to bylo přes 1,8 milionu. Informovala o tom dnes agentura APOD.

Letošní účast na hadždži by se mohla přiblížit počtům před pandemií covidu-19, která v roce 2019 přesáhla 2,4 milionu. Kromě cizinců se poutě do Mekky účastní i statisíce místních. Saúdskoarabské úřady vydávají pro různé země kvóty pro účast, aby mohly lépe zajistit bezpečnost poutníků. Některé země proto pro účast na pouti pořádají loterie.

„Takový počet poutníků v omezených prostorách je logistický výkon,“ řekl agentuře AFP odborník na Blízký východ z Princetonské univerzity Bernard Haykel. S bezpečností pomáhá i umělá inteligence, díky níž lze lépe sledovat pohyb poutníků kolem posvátných míst a bezpečnostní služba pak brání nadměrnému počtu lidí v určitých místech.

Opatření úřady zpřísnily po tragické události z roku 2015, kdy na 2400 poutníků zemřelo v tlačenici v údolí Míná, když směřovali k rituálu kamenování Satana. Většina byla ušlapána nebo se udusila.

Letos se hadždž odehrává ve stínu války v Pásmu Gazy, která začala loni 7. října teroristickým útokem palestinského radikálně islamistického hnutí Hamás na Izrael. Do Mekky nyní dorazilo také na 4200 Palestinců z Izraelem okupovaného Západního břehu, uvedly podle AP palestinské úřady. Podle AFP saúdskoarabské úřady tento týden oznámily, že do Mekky umožnily vstup i asi 1000 příbuzných obětí války v Pásmu Gazy.

„Modlíme se za Palestinu, aby byla svobodná a aby Palestinci mohli žít v míru, a ne neustále ve válce,“ citovala AP alžírského poutníka v Mekce. Saúdskoarabské úřady nicméně upozornily, že nebudou tolerovat „žádnou politickou aktivitu“. Saúdská Arábie v posledních několika letech jednala s Izraelem o normalizaci vztahů. Po vypuknutí války v Gaze rozhovory přerušila. O normalizaci vztahů se snaží Spojené státy, Rijád to podmiňuje vytvořením palestinského státu.

Už před zahájením pouti, jejíž datum stanovuje Saúdská Arábie, provedly davy poutníků rituální obcházení svatyně Kaaba, která je součástí Velké mešity v Mekce a k níž se jako k nejposvátnějšímu místu islámu muslimové po celém světě obracejí při každodenních modlitbách. Mnozí z poutníků nesli deštníky, jimiž se chránili proti slunci. V Mekce panují tento týden teploty přes čtyřicet stupňů Celsia.

Pouť do Mekky, která je symbolickým napodobením posledního putování proroka Mohameda, je jedním z pilířů islámu a aspoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, pokud mu to zdraví dovolí. Miliony muslimů vykonávají velkou pouť (hadždž), která se koná každý rok v daném termínu, nebo malou pouť (umra), kterou lze podniknout ve zbytku roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)