Umělá inteligence je okouzlujícím i hrozivým nástrojem, uvedl papež na summitu G7
Ze světa / / ČTK / 20. června 2024 22:42Borgo Egnazia - Papež František nazval umělou inteligenci okouzlujícím i hrozivým nástrojem. Zdůraznil to 14. června na zasedání summitu zemí skupiny G7. Upozornil, že umělá inteligence může mít pro lidstvo velký přínos. Hrozí však, že přispěje k růstu nerovností mezi zeměmi i uvnitř společností. Vyzval také k zákazu smrtících zbraní, které by mohly používat AI, tedy takzvaných autonomních smrtících zbraní. Země ze skupiny G7 chtějí více spolupracovat při tvorbě regulačních rámců umělé inteligence.
Podle Františka umělá inteligence přináší „kognitivně-průmyslovou revoluci“, která může mít řadu příznivých dopadů. Zmínil například možnost přenést namáhavé práce na stroje. Umělá technologie by však také mohla přispět k růstu nerovností mezi ekonomikami, zeměmi a společenskými vrstvami, varoval papež.
Jednu pasáž svého proslovu věnoval využití umělé inteligence ve vojenství. Podle něj je nutné zakázat autonomní smrtící zbraně. „Žádný stroj by neměl rozhodnout, zda vzít život lidské bytosti,“ uvedl papež.
Ohledně umělé inteligence lídři zemí ze skupiny G7 v dnešním prohlášení tvrdí, že podporují „inkluzivní digitální transformaci zaměřenou na člověka“. V této oblasti chtějí více spolupracovat, například v oblasti regulací. Nové technologie zřejmě budou mít velký dopad na ekonomiku a zaměstnanost. Z toho důvody ministerstva práce států skupiny G7 dostala za úkol vytvořit akční plány. „Budeme se snažit, aby AI umožnila růst produktivity, kvalitních pracovních míst, slušné práce,“ stojí v prohlášení, podle kterého skupina G7 chce, aby z nových technologií měly prospěch i chudší země.
Používání umělé inteligence by mělo podle papeže vždy podléhat etice. Hlava katolické církve zdůraznila, že AI je hlavně nástrojem. Její přínos se bude odvíjet především od jejího použití. Je však potřeba zajistit, aby tato technologie sloužila lidstvu. „Rozhodnutí musí zůstat vždy na lidských bytostech,“ uvedl papež s tím, že někdy taková rozhodnutí mohou být i dramatická. „Je úkolem politiky, aby nastavila podmínky pro dobré využití (umělé technologie),“ uvedl papež.
Papežův projev poslouchali v sále lídři zemí skupiny G7 i další pozvaní státníci, například indický premiér Naréndra Módí, jordánský král Abdalláh II., turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a další.
Papež na zasedání zemí G7 přicestoval 14. června dopoledne. Je to poprvé, co se hlava katolické církve účastní summitu G7. Na programu má i řadu bilaterálních setkání. Již se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který s papežem mluvil o válce i ukrajinském mírovém plánu.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Papež kritizoval Trumpa i Harrisovou a pokračování války v Pásmu Gazy
Aktuální zprávy
10.09.2024 18:19ČRo: Na pražském arcibiskupství zasahují kriminalisté
9.09.2024 11:53Portál Christnet.eu má omezené finanční prostředky na další provoz. Prosíme čtenáře o podporu
8.09.2024 11:09V Králíkách se i letos uskuteční pouť pro rodiče, kteří přišli o dítě
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010