Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Američtí kongresmani se sešli s dalajlamou, varovali Čínu před zasahováním do volby jeho nástupce

Ze světa / / ČTK / 20. června 2024 22:46
Američtí kongresmani se sešli s dalajlamou, varovali Čínu před zasahováním do volby jeho nástupce

Tibetský duchovní vůdce dalajlama na Hradčanském náměstí při své poslední návštěvě v České republice v říjnu 2016
Autor: facebookový profil Romana Bortela / Roman Bortel

Dillí - Američtí kongresmani se dne 19. června v Indii setkali s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou a prohlásili, že nedovolí Číně ovlivnit volbu jeho nástupce. Schůzka vyvolala rozhořčení Pekingu, který považuje dalajlamu, žijícího v indickém exilu, za nebezpečného separatistu, uvedla agentura Reuters.

Setkání v severoindické Dharamsále, kde nositel Nobelovy ceny za mír dalajlama sídlí, se zúčastnilo sedm kongresmanů. Delegaci vedl republikánský předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Michael McCaul a byla v ní i bývalá šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová.

Dalajlama odešel do exilu po neúspěšném protičínském povstání v roce 1959. Čína tibetskou exilovou vládu neuznává a dalajlamu viní ze separatistických snah. Dalajlama obvinění ze separatismu odmítá a zdůrazňuje, že prosazuje pro Tibet větší autonomii a ochranu tibetské buddhistické kultury.

„Stále doufám, že jednoho dne se dalajlama a jeho lid vrátí v míru do Tibetu,“ řekl McCaul po dnešním jednání s 88letým dalajlamou, který se tento týden chystá na cestu do Spojených států, kde má podstoupit léčbu problémů s koleny.

Minulý týden americký Kongres schválil dokument, který vyzývá Čínu k obnově rozhovorů s tibetskými představiteli, které byly pozastaveny v roce 2010. Pelosiová řekla, že dokument by měl „již brzy podepsat“ prezident Joe Biden. McCaul prohlásil, že dokument potvrzuje americkou podporu tibetskému právu na sebeurčení.

Čína návštěvu amerických zákonodárců kritizovala. „Je známo, že čtrnáctý dalajlama není čistě náboženskou postavou, ale politickým exulantem, který je pod rouškou náboženství zapojen do protičínských separatistických aktivit,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien a vyzval Spojené státy, aby se s dalajlamou nestýkaly a přestaly vysílat špatné signály světu. Lin také varoval Bílý dům, aby nepodepisoval dokument o Tibetu, jinak Čína přijme „rezolutní opatření“.

Ožehavým tématem je také otázka dalajlamova nástupce. Tibeťané se obávají toho, že Čína využije tuto otázku k rozštěpení tibetského buddhismu tím, že po smrti současného tibetského duchovního vůdce jmenuje sama jeho nástupce, zatímco exilová tibetská vláda vybere jiného.

Dalajlamu po staletí vybírali tibetští mnichové, kteří pátrali po reinkarnacích zemřelých duchovních vůdců. Čtrnáctý dalajlama Tändzin Gjamccho prohlásil, že po jeho smrti by mohl být jeho nástupce nalezen v Indii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Kolik ročně přispěje ve sbírce v kostele nebo na účet církve?
100 000 Kč a více
6%
 
50 000 Kč a více
5%
 
10 000 Kč a více
32%
 
1000 Kč více
35%
 
Méně než tisíc korun
8%
 
Na aktivity církví nepřispívám
14%
 
(Počet hlasů celkem: 79)