Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zvonice v poutním areálu v Horní Polici má po více než 80 letech znovu pět zvonů

Kraje: Liberecký / / ČTK / 24. června 2024 0:39
Zvonice v poutním areálu v Horní Polici má po více než 80 letech znovu pět zvonů

Poutní areál v Horní Polici
Autor: Wikipedie.org / Honza Müller / Creative Commons

Horní Police (Českolipsko) - Zvonice v poutním areálu v Horní Polici na Českolipsku má po více než 80 letech znovu pět zvonů. Poslední dostala tento týden. Poprvé se rozeznějí při poutní slavnosti 30. června, řekl ČTK správce farnosti Radek Jurnečka.

Zvony se do poutního areálu, který je národní kulturní památkou, začaly vracet před čtyřmi lety. Všechny jsou nové. V první etapě obnovy poutního areálu zvonař v roce 2020 zavěšoval tři největší, které váží 260, 520 a 950 kilogramů. Loni přibyl 170kilogramový pojmenovaný sv. Josef. „Tento je Jáchym. Je nejmenší a váží 125 kilogramů,“ dodal Jurnečka. Nový zvon požehná biskup Stanislav Přibyl právě při poutní slavnosti, která bude příští týden v neděli.

Poutní areál v Horní Polici patří k nejcennějším barokním památkám v Libereckém kraji. Vznikl na místě gotického kostela vypáleného husity. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie, která byla vnímaná jako nebeský dar a lidé se jí přicházeli poklonit. Dnes je součástí hlavního oltáře a místo, kde byla vylovena z řeky, připomíná mariánský sloup.

Poutní areál byl ještě před pár lety v havarijním stavu, jeho obnova začala v roce 2018 a dosud neskončila. Nejrozsáhlejší byla první etapa za více než 100 milionů korun, která trvala dva roky. Rekonstrukce se dočkaly kostel, zvonice, věžičky ambitů i exteriér. Na obnovu areálu se tehdy církvi podařilo získat evropské dotace, které pokryly většinu nákladů. Druhá etapa zhruba za 17 milionů korun byla zaměřená především na opravu zahrady a také ambitu, což je polokrytá chodba okolo kostela. „V tomto roce děláme průčelí fary, děláme zázemí pro cyklisty a budeme dělat toalety pro poutníky. Získali jsme na to dotaci asi 2,5 milionu korun,“ řekl Jurnečka.

U fary, která připomíná barokní zámeček, jde podle něj o první etapu rekonstrukce. Předchozí správce farnosti náklady na její celkovou obnovu odhadl na 60 milionů korun. „Faru budeme opravovat po částech,“ dodal Jurnečka. Podle něj nyní připravují žádost o získání dotace z evropského programu IROP.

Díky obnově zájem turistů o toto poutní místo stoupl. „Za měsíc tady máme šest až osm zájezdů,“ řekl správce farnosti. Dvakrát více lidí chodí i na bohoslužby. „Konají se každou neděli ve tři odpoledne a chodí tam kolem 50 lidí,“ dodal.

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)