Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Plzeň koupila od církve pozemky u rozhledny Chlum, plánuje oživení rekreační oblasti

Kraje: Plzeňský / / ČTK / 25. června 2024 0:22
Plzeň koupila od církve pozemky u rozhledny Chlum, plánuje oživení rekreační oblasti

Rozhledna Chlum u Plzně

Plzeň - Plzeň koupila od církve za 20,4 milionu korun 33 hektarů pozemků kolem rozhledny Chlum v obvodu Doubravka. Obvod plánuje oživení a úpravu oblíbené rekreační oblasti, má vypracovanou i studii. Pozemky koupilo město po několikaměsíčním vyjednávání od římskokatolické farnosti Plzeň-Lobzy. Smlouvu dne 24. června podepsali biskup Tomáš Holub, primátor Roman Zarzycký (ANO), radní Vlastimil Gola (ANO) a zástupci farnosti. Farnost chce získané peníze investovat mimo jiné do nákupu domu nebo podílu v domu s nájemními byty, aby si zajistila zdroj financování do budoucnosti, řekl ČTK moderátor farnosti Evžen Rakovský.

Lobezská farnost získala pozemky v církevní restituci. Dva lesní pozemky o celkové výměře 329.573 metrů čtverečních město koupilo za zhruba 60 Kč za metr. Cena přístupové cesty k rozhledně o výměře 2584 metrů čtverečních byla za 200 korun za metr.

„Je to cena odhadní o něco snížená kvůli kvalitě lesa, doplněná o cenu komunikace, která jde lesem. Z naší strany byly odhady vyšší. Existovaly odhady z různých časových období a bylo potřeba je sjednotit v čase a dohodnout se na férové ceně, přijatelné pro obě strany,“ řekl biskup. V diecézi, zahrnující Plzeňský a Karlovarský kraj, nevlastní pozemky biskupství, ale farnosti. „Celkově jsme v ČR diecéze s nejmenším množstvím lesů. V majetku farností je kolem 2000 hektarů lesů a 3500 hektarů polí,“ dodal Holub.

„Koupě pozemků otevírá možnost oživit oblast kolem jedné z nejnavštěvovanějších rozhleden v Plzni a jejím okolí,“ řekl Gola. Výkup lesních pozemků platí město, cestu městský obvod. Obvod od letoška do roku 2026 navíc vydá každý rok po milionu korun na nutné omlazení přestárlého lesa.

Pětadvacetimetrová rozhledna z roku 1926 je kulturní památkou. Stojí na 420 metrů vysokém kopci. Obvod Doubravka chce adaptovat celý prostor, kde je občerstvení. Objekt chce obvod upravit za několik desítek milionů korun, náklady chce zatím zvládnout sám, primátor se ale nebrání ani případnému podílu města. „Nevztahuje se to na věž, na které jsou osazeny satelity a další měřicí zařízení, protože ta je v soukromých rukách. Dal jsem zadání, abychom se bavili s původními majiteli o odkupu, a mám informaci, že je to na pořadu dne. Počkáme si na cenu a na to, jak by případně korespondovala se znaleckými posudky,“ řekl primátor.

Studie počítá s tím, že na Chlumu vznikne malá restaurace se sálem i venkovním posezením, doplněn bude mobiliář a nové vyhlídky.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)