Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Arcibiskup Graubner kritizuje nález Ústavního soudu ve věci změny pohlaví

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 25. června 2024 0:39
Arcibiskup Graubner kritizuje nález Ústavního soudu ve věci změny pohlaví

arcibiskup Grauner
Autor: Petr Živný / Christnet.eu

Praha - Změna pohlaví je podle arcibiskupa Jana Graubnera „tak trochu nedomyšlená móda", která má svá rizika. Ve svém prohlášení před novináři ve čtvrtek 20. června také řekl, že lidé jsou svědky globální krize vnímání člověka jako muže a ženy, které odlišuje pohlaví. Změna pohlaví se podle Graubnera v západní společnosti stále častěji představuje jako adekvátní řešení některých osobních problémů, které však podle něj mrzačí zdravá lidská těla v honbě za pokojem. Ústavní soud (ÚS) v květnu zrušil s platností od poloviny roku 2025 současnou právní úpravu, která podmiňovala úřední změnu pohlaví operací.

„Člověk se uskutečňuje buď jako muž, nebo jako žena, přičemž tato okolnost je každému dána, není předmětem jeho volby a ani jinak není v jeho dispozici. Řečeno jinými slovy: své pohlaví nemůže nikdo změnit," uvedl Graubner. Podle něj není člověk mužem, nebo ženou, protože se pro to rozhodne, ale protože jím jednoduše je. „Rozhodnout se můžu pouze pro to, jakým způsobem své mužství, nebo ženství budu prožívat. Současně nelze popřít, že jsme svědky globální krize takového chápání člověka," řekl.

Podle arcibiskupa je nutné poskytnout péči a odbornou pomoc lidem, kteří trpí genderovou dysforií, tedy rozporem mezi biologickým pohlavím a pohlavím, se kterým se identifikují. Zároveň uvedl, že změna pohlaví je podle něj „tak trochu nedomyšlená móda". „Když mi řekne ředitel školy, že ve třídě tři děvčata neví, jestli jsou děvčata, tak to ukazuje nějaké nezdravé procento. Nepopírám, že ty problémy reálně jsou, ale tady se zdá, jako by vypukla nějaká pandemie," řekl Graubner. Dodal, že změna, kterou na základě rozhodnutí Ústavního soudu připravují politici, podle něj může počet případů změny pohlaví ještě zvýšit.

Z hlediska učení katolické církve jsou podle Graubnera problematické všechny přístupy, které „poskytují falešnou naději, že lidské pohlaví lze změnit".

Česko patří k posledním zemím v Evropě, kde se kvůli úřední změně pohlaví vyžaduje povinná kastrace. Sklízí za to kritiku mezinárodních institucí i domácích organizací. Zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková už dřív poukazovala na to, že český postup je v rozporu s lidskoprávními úmluvami i rozhodnutími Evropského soudu pro lidská práva. Nesoulad mezi osobními doklady a vzhledem a identitou pak translidem způsobuje problémy na úřadech, při pracovních pohovorech a v zaměstnání, u lékaře či při cestování do zahraničí. Žena mívá v dokladech mužské údaje, muž ženské.

Požadavek chirurgického zákroku a kastrace kvůli "statusové" změně pohlaví je v rozporu s lidskou důstojností, uvedl na začátku května ÚS. Současný stav považoval soud za neudržitelný, upozornil na dlouhodobou nečinnost politiků. Nyní musejí projednat a přijmout novou legislativu. Do té doby platí dosavadní podmínky, protože vykonatelnost dnešního nálezu je odložená.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)