Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Německu loni prudce vzrostl počet případů antisemitismu

Ze světa / / ČTK / 26. června 2024 12:49
V Německu loni prudce vzrostl počet případů antisemitismu

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Beny Schlewich

Berlín - V Německu v loňském roce prudce vzrostl počet případů antisemitismu, meziročně o 83 procent. Prohlásila to v Berlíně při představování výroční zprávy Bianca Loyová ze střediska RIAS, které antisemitské nálady v zemi sleduje. Loyová řekla, že dramatický nárůst incidentů vzrostl loni po 7. říjnu poté, co palestinské teroristické hnutí Hamás zaútočilo na Izrael.

„Musíme si říci, že říjnový masakr motivuje lidi v Německu chovat se antisemitsky,“ řekla Loyová. Za celý loňský rok středisko RIAS zaznamenalo 4782 antisemitských incidentů. „To bylo o 83 procent více než v roce 2022,“ řekla představitelka střediska. „Polovina z těchto incidentů se stala po 7. říjnu,“ dodala.

Statistika podle Loyové jasně ukazuje na to, že přelomem byl říjnový teroristický útok Hamásu na izraelské civilisty, protože od ledna do září středisko zachytilo 215 případů měsíčně. „Jen v říjnu jich ale bylo asi 1200. A od 7. října do konce roku se stalo více antisemitských incidentů než za celý rok 2022,“ poznamenala. Za rok 2022 ohlásil RIAS 2616 případů.

Šéf střediska RIAS Benjamin Steinitz na úvod tiskové konference řekl, že výpady proti židovské populaci v Německu ohrožují samotnou podstatu toho, že v Německu se každý může spolehnout na základní práva, svobody a bezpečnost. Varoval také před normalizací antisemitismu v zemi. „Žít otevřeně židovský život v Německu je po 7. říjnu výrazně těžší,“ dodal.

Říjnový útok Hamásu na Izrael, při kterém radikálové zabili 1200 lidí, především civilistů, a dalších asi 250 odvlekli do palestinského Pásma Gazy jako rukojmí, přerostl ve válku. Při izraelské ofenzivě v Gaze zemřelo podle úřadů ovládaných Hamásem přes 37.600 Palestinců, většinou civilistů, a dalších víc než 86.000 tamních obyvatel utrpělo zranění.

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)