Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Součástí výměny zajatců byl duchovní odsouzený za schvalování ruské invaze, uvedla BBC

Ze světa / / ČTK / 26. června 2024 21:27
Součástí výměny zajatců byl duchovní odsouzený za schvalování ruské invaze, uvedla BBC

Metropolita Jonatan (Jeleckich)
Autor: Wikipedie.org / СТОЛИЧНЫЙ БЛАГОВЕСТНИК / Creative Commons

Kyjev - Součástí poslední výměny zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem byl také metropolita Jonatan – vysoce postavený prelát ukrajinské pravoslavné církve, která se před ruskou invazí podřizovala Moskvě. Duchovní odsouzený loni k pěti letům vězení za veřejné schvalování ruské invaze odjel do Moskvy, napsala dnes ruská služba BBC na Telegramu s odvoláním na informace ukrajinského generálního štábu.

Metropolita Jonatan, občanským jménem Anatolij Jeleckich, se narodil a vyrůstal v Rusku, ale od konce 80. let minulého století žil a sloužil na Ukrajině, podotkla BBC. Ukrajinský soud mu loni v srpnu vyměřil pětiletý trest vězení. Čelil mimo jiné obvinění z rozšiřování proruských letáků a podpory ruské invaze do země. Podle ukrajinské generální prokuratury ho soud uznal vinným ze snahy o narušení územní celistvosti, o násilné svržení ústavního pořádku, porušení rovnoprávnosti občanů a ze schvalování ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině. Duchovní se k vzneseným obviněním nepřiznal.

Moskevský patriarcha Kirill, jenž stojí v čele ruské pravoslavné církve, tehdy označil verdikt za příklad pronásledování kvůli víře. Podle nedávného prohlášení jím vede církve také intervenoval za propuštění Jonafana a obrátil se na představitele pravoslavných církví, náboženské osobnosti a zástupce mezinárodních organizací. Ruská pravoslavná církev už v uplynulých dnech informovala o propuštění Jonafana.

V úterý Kyjev i Moskva oznámily další výměnu válečných zajatců, konkrétně po 90 vojácích na každé straně. Mluvčí ukrajinského generálního štábu Andrij Kovaljov nyní podle BBC uvedl, že pětasedmdesátiletý Jonatan byl její součástí a s výměnou souhlasil letos v dubnu. Ruská pravoslavná církev mezitím oznámila, že se metropolita setkal s patriarchou Kirillem, který mu udělil církevní řád.

Ukrajinská pravoslavná církev (UPC) měla před vpádem ruských vojsk do země v roce 2022 v oficiálním názvu i dovětek „moskevského patriarchátu“. Po invazi se však oficiálně s Moskvou rozešla a agresi proti Ukrajině odsoudila. Ukrajinské úřady ji však nadále podezírají ze spolupráce s Ruskem, což církev odmítá.

Na Ukrajině působí rovněž „národní“ Pravoslavná církev Ukrajiny (PCU), která získala v roce 2019 autokefální (samosprávný) status od ekumenického konstantinopolského patriarchátu. Sdružila přitom v sobě trojici pravoslavných církví. UPC v posledních letech ztrácí na Ukrajině věřící, což souvisí s rostoucím ukrajinským národním cítěním, přičemž tento proces se urychlil po vzniku církve nezávislé na Moskvě a po ruské invazi, napsala už dříve agentura AFP. Ruská pravoslavná církev a její vůdce patriarcha Kirill aktivně podporují kroky Kremlu a Kirill opakovaně ospravedlňoval válku proti Ukrajině.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)