Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zástupci křesťanských církví usilují o to, aby církve přijaly romské věřící

Domácí zpravodajství / / ČTK / 26. června 2024 21:41
Zástupci křesťanských církví usilují o to, aby církve přijaly romské věřící

Návštěvníci romské evangelizace
Autor: archiv autora

Praha - Zástupci křesťanských církví v Česku usilují o to, aby se sbory, farnosti, společenství či kostely víc otevřely Romům a přijaly je. Sepsali proto dopis, v němž žádají vedení církví i věřící o vstřícný přístup. Svůj list představili dne 26. června na tiskové konferenci v Praze. Podle biskupa Apoštolské církve Martina Moldana Ekumenická rada církví dopis rozešle ústředím církví, která ho pak rozšíří dál.

Ekumenická rada zastřešuje 13 křesťanských církví, jako přidruženou pak církev římskokatolickou a k tomu tři pozorovatele, mezi které patří i federace židovských obcí. Jednotlivým tématům se věnují v radě komise a pracovní skupiny. Jedna z nich se zaměřuje na práci mezi Romy. Tvoří ji i romští zástupci církví. Tato skupina dopis vytvořila.

„Vznikal rok. Přemýšleli jsme o tom, jak se dají odstranit bariéry, aby se Romové cítili v kostele jako doma. Největší bariéry jsou v mysli ostatních věřících. Ti musí říct, že chtějí, aby se církve otevřely i pro Romy,“ uvedl předseda skupiny a farář Českobratrské církve evangelické (ČCE) Mikuláš Vymětal. ČCE podle něj romský sbor nemá, ale působí v ní dva romští kazatelé. Romky a Romové jsou ve většině sborů, většinou se do nich dostaly jako adoptované děti s náhradní rodinou, upřesnil Vymětal.

Církev Československá husitská podle romské farářky Eriky Oubrechtové nějaké romské sbory má, ale menší. „Dopis vnímáme jako podporu či povzbuzení věřícím k otevřenosti, aby se nebáli jinakosti. To je to nejdůležitější,“ uvedla Oubrechtová.

Romskou platformu nemá podle svého diakona Zdena Žigy Církev bratrská. „Chceme Romy víc zasáhnout a přivádět je do našich sborů, možná vytvářet nové sbory. Je to teprve před námi, je to v začátcích,“ řekl Žigo. Zakládání sborů, které budou jinakosti otevřené, zmínil i René Ferko z Apoštolské církve. Podle něj jsou v ní romští vedoucí sborů i pastoři. „Mělo by to být automatické, aby lidé byli v církvi vítáni. Mnoho církví si neví s Romy rady. Chceme jim pomoci a seznámit je s tím, kdo jsme, jaké máme vnímání a cítění,“ uvedl Ferko.

Vymětal dodal, že romské skupiny fungují v katolické církvi a několik romských sborů a platformu má třeba i Církev adventistů sedmého dne.

Podle Moldana se řídící výbor ekumenické rady s dopisem seznámil a jeho šíření zaštítil. „Ekumenická rada církví ho rozešle na ústředí církví, která už vědí, že ho obdrží. Představitelé církví pak mohou s vlastním komentářem a doporučením odeslat dopis na jednotlivé sbory, farnosti či staršovstva. Tam by se zabývali, jak se dá uplatnit v praktické rovině,“ řekl Moldan.

Ve svém dopise pracovní skupina píše věřícím, aby se otevřeli a Romy přijali, přistupovali k nim s „rozumem i srdcem“ a nebáli se odlišností. Doporučuje chovat se taktně a přátelsky, bez předsudků. Autoři listu jsou přesvědčeni o tom, že církve mohou přispět ke zlepšení situace Romů, k jejich začlenění a k odstranění vyloučení.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)