Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Starokatolická církev v ČR umožní církevní uzavírání stejnopohlavních svazků

Domácí zpravodajství / / ČTK / 29. června 2024 23:39
Starokatolická církev v ČR umožní církevní uzavírání stejnopohlavních svazků

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Praha - Starokatolická církev v České republice umožní od 1. ledna 2025 církevní uzavírání stejnopohlavních partnerství. Od začátku příštího roku začne platit novela občanského zákoníku, která umožňuje párům stejného pohlaví uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Zástupci starokatolické církve dnes o svém rozhodnutí informovali ČTK. Jsou podle nich první církví v ČR, která veřejně deklaruje záměr uzavírat partnerství osob stejného pohlaví se státní platností formou církevního obřadu.

„Starokatolická církev v České republice má záměr umožnit od 1. 1. 2025 slavení církevního obřadu žehnání partnerství pro osoby stejného pohlaví, které bude zároveň uzavřením partnerství formou církevního sňatku podle českého právního řádu,“ uvedla církev v tiskové zprávě dne 29. června. Synodní rada Starokatolické církve v ČR o svém záměru již informovala příslušné státní úřady se žádostí o upřesnění administrativního postupu při uzavírání partnerství formou církevního obřadu.

Od 1. ledna 2025 zavádí novela občanského zákoníku partnerství jakožto trvalý svazek dvou lidí stejného pohlaví, který se bude uzavírat stejným způsobem jako manželství. „Tato právní úprava umožňuje, aby se toto partnerství uzavíralo i formou církevního obřadu, pokud se k tomu církev, která disponuje příslušnými zvláštními právy, podle svých vnitřních pravidel a předpisů rozhodne,“ uvedla starokatolická církev, která už v roce 2022 zavedla možnost církevního požehnání pro páry, které nemohou uzavřít manželství, včetně párů osob stejného pohlaví.

Se změnou legislativy může církev nyní párům osob stejného pohlaví nabídnout možnost, aby toto požehnání bylo současně uzavřením partnerství podle českého právního řádu. Dosud musely takové páry uzavírat civilní registrované partnerství nezávisle na církevním obřadu. „V našich farnostech žijí lidé ve stejnopohlavních partnerstvích a církev cítí potřebu o ně pastoračně pečovat,“ uvedl starokatolický biskup Pavel Benedikt Stránský. Možnost uzavřít církevním obřadem partnerství se státní platností je podle něj logickým krokem, který potvrzuje trvalost a závažnost takovýchto partnerství. „Naše církev v tomto bodě následuje i praxi západních starokatolických a anglikánských církví, které podobnou úpravu už v minulosti přijaly,“ dodal.

Stejnopohlavní páry budou moci od příštího roku uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení se má vztahovat například na osvojování dětí. Změnu přinese schválená novela občanského zákoníku, která je výsledkem kompromisních dohod ve Sněmovně. Aktivisté chtějí dál prosazovat manželství pro všechny.

Starokatolická církev na území Česka oficiálně existuje od roku 1877. Starokatoličtí křesťané se hlásí k alternativnímu katolictví – k tradici svatého Cyrila a Metoděje, k odkazu Mistra Jana Husa a Jana Rokycany. Do její pastorační péče patří také anglikánští věřící na českém území, protože starokatolické a anglikánské církve se v roce 1931 spojily. Ke Starokatolické církvi v ČR při posledním sčítání lidu přihlásilo 672 lidí. Nejpočetnější je v Česku podle sčítání Církev římskokatolická, ke které se přihlásilo zhruba 741.000 lidí. Dalších 236.000 lidí uvedlo, že se hlásí ke katolické víře bez bližšího určení církve.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)