Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kostelík sv. Mořice na Mouřenci nabídne v létě koncerty, bohoslužby a komentované prohlídky

Domácí zpravodajství / / ČTK / 2. července 2024 23:34
Kostelík sv. Mořice na Mouřenci  nabídne v létě koncerty, bohoslužby a komentované prohlídky

Kostel sv. Mořice u Annína
Autor: Wikipedie.org / Petr Štefek / Creative Commons

Annín (Klatovsko) - Desítky komentovaných denních i nočních prohlídek, bohoslužby, koncerty různých žánrů i historickou přednášku nabídne prázdninový cyklus akcí Mouřenecké léto v kostelíku sv. Mořice na Mouřenci nad osadou Annín na Klatovsku. Dobrovolníci ze spolku Přátelé Mouřence připravili 12. ročník akce. Peníze od návštěvníků pomáhají s opravami jednoho z nejstarších kostelů na Šumavě, řekl ČTK předseda spolku Lukáš Milota. Loni uplynulo 30 let od záchrany a znovuvysvěcení kostelíka, který za minulého režimu po odsunu původních německých rodáků značně zchátral.

„Loni se podařilo dokončit nátěr fasády kostela i kostnice, pořídit dřevěný stupínek kolem obětního stolu nebo nové podsedáky do lavic. Letos jsme nechali opravit některé hroby, pořídili zábradlí a chystáme další úpravy nebo opravy. Dovolit si je můžeme jen díky penězům, které získáváme od návštěvníků pořádaných akcí, od sponzorů a také od našich přátel z německého podpůrného spolku. Mouřenec má přátele na obou stranách hranice, za což jsme nesmírně vděční,“ řekl Milota.

Mouřenecké léto nabízí denní i noční komentované prohlídky, které se o prázdninách konají vždy v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli od 16:30 a v sobotu v 11:00. „Každý rok máme tak 70 prohlídek s účastí průměrně 20 lidí. Našich akcí zúčastní zhruba 2000 lidí. Jsme ale limitovaní našimi časovými možnostmi, všichni jsme dobrovolníci, ve spolku je nás teď pět členů plus asi pět pomocníků,“ řekl Milota. V Anníně žije kolem 50 obyvatel, Mouřencem ale zejména v létě chodí velké množství lidí, kteří se jen tak projdou po areálu, po hřbitově, nahlédnou přes mříž do kostnice nebo posedí na lavičce. Kolem kostelíka, známého také z pohádky Anděl Páně, často projíždějí i cyklisté.

V kostele vystoupí 7. července folková skupina Nezmaři, o týden později zde bude místní kněz sloužit bohoslužbu za šumavské dobrodince, na kterou naváže varhanní koncert Jany Havlíčkové a houslisty Vladislava Líneckého. Při Sklářské anenské pouti bude 26. července na Mouřenci koncert Ondřeje Rumla a klavíristy Martina Brunnera, 31. července zahraje Michal Prokop, Pavel Marcel a Jan Hrubý.

V srpnu bude historik umění Jan Royt přednášet o vzácných mouřeneckých středověkých freskách, 13. srpna zazní při nočním programu komorní kytarový koncert Pavla Křiváka a Adama Kubáta se skladbami Paula Simona a Arta Garfunkela. Na písničkáře Karla Kryla vzpomenou na Mouřenci 17. srpna se skupinou Missa, která vsadila na Krylův repertoár. Prázdninový program uzavře 24. srpna varhanní koncert Michala Novenka a 25. srpna klatovská skupina Elias se spirituály. Sbor Rosa Coeli ze Žlutic zazpívá gotické skladby 14. září, o den později vystoupí Karel Holas, František Černý a Matěj Lienert ze skupiny Čechomor. Vrcholem Mouřeneckého léta bude tradiční pouť ke svatému Mořici 21. září s česko-německou mší pro místní obyvatele, poutníky i německé rodáky a jejich potomky.

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)