Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Arcibiskupství olomoucké mělo loni zisk z hospodářské činnosti, duchovní aktivity skončily ztrátou

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 3. července 2024 19:15
Arcibiskupství olomoucké mělo loni zisk z hospodářské činnosti, duchovní aktivity skončily ztrátou

Arcibiskupský palác v Olomouci
Autor: Wikipedia.org / Lehotsky / Creative Commons

Olomouc - Arcibiskupství olomoucké loni ze své hospodářské činnosti vykázalo čistý zisk 145 milionů korun. Naopak jeho hlavní činnost, do které spadají pastorační aktivity, charitativní akce, služné pro kněží, opravy kostelů či údržba far, v roce 2023 skončila ztrátou 41 milionů korun. Arcibiskupství ze zisku své hospodářské činnosti dotuje hlavní aktivity v duchovní oblasti, které jsou zpravidla ztrátové. ČTK tuto informaci získala z výroční zprávy Arcibiskupství olomouckého.

Výnosy arcibiskupství z hospodářské činnosti loni obnášely 486 milionů korun a náklady 306 milionů korun. Hospodářská činnost zahrnuje pronájmy budov a pozemků včetně církevních lesů, finanční investice i vstupné do některých kulturně významných objektů. „Jejím smyslem a cílem je umožnit existenci a rozvoj hlavní, tedy duchovní činnosti,“ stojí ve výroční zprávě. Ve své hlavní činnosti arcibiskupství v roce 2023 evidovalo výnosy 176 milionů korun a náklady 217 milionů korun. Podobně dopadlo loni i hospodaření farností a kapitul. Zatímco zisk z jejich hospodářské činnosti obnášel 48,7 milionu korun, tak hlavní činnost měla ztrátu 31,5 milionu korun.

Duchovní péči o věřící se v Arcibiskupství olomouckém věnují tři stovky kněží. Na mzdy duchovních a pastoračních pracovníků loni putovalo 180,3 milionu korun, přičemž státní příspěvek na mzdy obnášel 98,6 milionu korun. Tento příspěvek státu se každý rok snižuje a bude končit v roce 2029 na hodnotě 49,3 milionu korun. Fungování pastoračních center a církevních škol podpořilo olomoucké arcibiskupství více než 32 miliony korun.

Výroční zpráva kromě údajů o hospodaření obsahuje také informace o důležitých událostech uplynulého roku či statistiky ze života olomoucké arcidiecéze. Například křest loni přijalo 3461 kandidátů a uzavřeno bylo 847 manželství. Arcibiskupský palác v roce 2023 navštívilo bezmála 12.000 lidí. Více než 20.000 dobrovolníků Tříkrálové sbírky vybralo rekordních 38,5 milionu korun.

Výroční zpráva Arcibiskupství olomouckého je v elektronické podobě k dispozici na diecézním webu. Arcibiskupství zároveň distribuuje do všech farností i na další místa informační plakát, kterým chce na existenci zprávy a možnost jejího stažení upozornit. Vydání dokumentu podle olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka zapadá do období podávání daňových přiznání právnických osob. „Jde nám ale o víc než jen o to splnit zákonem uloženou povinnost. Výroční zpráva má i letos otevřít dveře a dát lidem nahlédnout do bohatství toho, co všechno se v naší diecézi za uplynulý rok odehrálo a co patří k životu církve,“ uvedl.

Čtenáři ve výroční zprávě najdou i souhrn hospodaření. „Zvlášť v probíhajícím synodálním procesu, kdy se církev učí jít kupředu společně, vidím jako nesmírně důležité, aby si lidé mohli v této oblasti udělat přesnější představu a viděli, kolik vydělávají církevní společnosti, jaké jsou náklady na provoz a kolik se investuje do různých složek života naší diecéze,“ dodal Nuzík.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
42%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 48)