Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Národní pouť na Velehradě navštívilo zhruba 30.000 lidí z Česka i zahraničí

Domácí zpravodajství / / ČTK / 5. července 2024 22:37
Národní pouť na Velehradě navštívilo zhruba 30.000 lidí z Česka i zahraničí

Ilustrační foto - Poutníci na velehradské slavnosti
Autor: velehrad.eu

Velehrad (Uherskohradišťsko ) - Národní pouť na Velehradě na Uherskohradišťsku dne 5. července navštívilo zhruba 30.000 lidí z Česka i zahraničí. Návštěvnost byla podobná jako loni. ČTK to řekl tajemník velehradských Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Dvoudenní akce dopoledne vyvrcholila poutní bohoslužbou na prostranství před velehradskou bazilikou. Česká republika slaví 5. července státní svátek připomínající slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, velehradské cyrilometodějské slavnosti jejich odkaz zdůrazňují. Dny lidí dobré vůle začaly ve čtvrtek a patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, běžně se jich účastní několik desítek tisíc lidí.

„Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Kořenek. Čtvrteční benefiční koncert Večer lidí dobré vůle ve Velehradě navštívilo podle organizátorů 20.000 lidí a vynesl 1,025 milionu korun. Výnos loni byl 805.000 korun.

Cyrilometodějské slavnosti na Velehradě se konají 25. rokem. Páteční poutní bohoslužbu sloužil arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík, nechyběl pražský arcibiskup Jan Graubner, hlava české katolické církve, a biskupové z Čech, Moravy a Slezska. Kazatelem byl apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Po skončení poutní mše ocenila Česká biskupská konference (ČBK) několik významných osobností. Řád sv. Cyrila a Metoděje obdržel za celoživotní tvorbu křesťanských pořadů v médiích Jiří Florian, který se stal zakládajícím členem náboženského vysílání. V roce 2002 byl jmenován do funkce šéfa programu brněnského studia České televize. V roce 2005 se stal šéfdramaturgem Centra náboženské tvorby.

Děkovné uznání ČBK získal přední český barytonista Roman Janál, který se věnuje interpretaci staré i současné duchovní hudby. Děkovné uznání obdržel i muzikolog, loutnista, zpěvák, textař a muzikant Jiří Tichota. Jeho jméno je spojeno především s folkovou skupinou Spirituál kvintet, u jejíhož zrodu v roce 1960 stál. Pamětní medaile ČBK získali dětský klinický a poradenský psycholog, psychoterapeut a supervizor Jaroslav Šturma a osobní lékař čtyř posledních litoměřických biskupů Milan Zbořil.

Po poledni zněl Velehradem koncert dechové muziky, potom byla sloužena bohoslužba východní liturgie. Pouť zakončila Cimbálová muzika Velehrad. Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku letos připomínají také 75 let od zveřejnění pastýřského listu Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky. K vidění je rovněž výstava Nezapomínejme na zločiny komunismu, 33 solitérů symbolizuje 33 kněží z Moravy, kteří zahynuli v době komunismu.

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)