Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zatvrzelý kritik papeže byl odsouzen za schizma a exkomunikován

Ze světa / / ČTK / 5. července 2024 22:38
Zatvrzelý kritik papeže byl odsouzen za schizma a exkomunikován

Carlo Maria Vigano
Autor: Pnac.org

Vatikán - Vatikán dne 5. července exkomunikoval italského ultrakonzervativního arcibiskupa Carla Mariu Vigana, zatvrzelého kritika papeže Františka. Podle úřadu pro doktrínu byl Vigano odsouzen za schizma poté, co odmítl autoritu hlavy katolické církve. Informovaly o tom agentury.

Vigano působil v letech 2011 až 2016 jako papežský vyslanec ve Washingtonu. V roce 2018 zveřejnil dopis, v němž papeže a další vysoké představitele katolické církve obvinil, že léta věděli o tom, že se americký kardinál Theodore McCarrick dopouští sexuálního obtěžování mladých kněží a seminaristů. Podle Vigana s tím ale církevní hodnostáři nic nedělali. Uvedl, že papež by měl rezignovat a následně ho nazval „falešným prorokem“ a „Satanovým sluhou“.

Vatikán obvinění z toho, že McCarrickovo chování kryl, odmítl. Minulý měsíc si Vigana předvolal, aby odpověděl na otázky ohledně podezření ze schizmatu a popírání papežovy legitimity, píše agentura Reuters.

Úřad pro doktrínu dnes v krátkém prohlášení uvedl, že z Viganových veřejných vyjádření bylo jasné, že odmítá uznat papeže Františka a podvolit se jeho autoritě.

Vigano minulý týden uvedl, že se disciplinárního řízení odmítá účastnit, protože neuznává legitimitu institucí, které ho vedou.

Exkomunikace je jedním z nejtvrdších trestů v katolické církvi, který pro provinilou stranu znamená vyobcování nebo vyloučení ze svátostného společenství církve, tj. z možnosti přijímat a udělovat svátosti a aktivně se podílet na jakékoliv bohoslužebné aktivitě.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)