Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bohoslužba na Krakovci uctila Husovu památku a připomněla výročí Žižkova úmrtí

Domácí zpravodajství / / ČTK / 5. července 2024 22:40
Bohoslužba na Krakovci uctila Husovu památku a připomněla výročí Žižkova úmrtí

Upálení mistra Jana Husa vyobrazené v Jenském kodexu z druhé poloviny 15. století
Autor: Nm.cz

Krakovec (Rakovnicko) - Památku církevního reformátora Jana Husa uctila 5. července na hradě Krakovci na Rakovnicku slavnostní bohoslužba. Zároveň připomněla 600. výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky. Bohoslužby pod širým nebem, kterou sloužila farářka Církve československé husitské Hana Tonzarová, se zúčastnilo téměř 200 lidí. Někteří dorazili na kolech oblečení do cyklistických dresů, nechyběly ani rodiny s dětmi nebo se psy.

„Chtěla jsem vidět, jak vypadá Krakovec. A paní farářku znám, tak vím, co od ní mohu očekávat,“ řekla ČTK Anna Jílková, která na bohoslužbu přijela z Prahy. Účast na liturgii spojila s výletem, na hradě si mimo jiné vyfotila Husovu sedící sochu v nadživotní velikosti.

Tonzarová při kázání podotkla, že mnozí se dnes snaží Husa a Žižku od sebe oddělit a Žižku prezentovat jako někoho, kdo se chápal zbraně. Oba podle ní přitom vedli boj víry, jeden slovem a druhý se zbraní v ruce. „Jsou to dvě strany jedné mince,“ dodala.

Hrad Krakovec byl posledním Husovým útočištěm před jeho odchodem na kostnický koncil, kde měl obhájit své reformní názory. Místo toho byl uvězněn a 6. července 1415 upálen. Výročí 609 let od jeho úmrtí si v sobotu připomíná celé Česko, na Krakovci začaly husovské dny už ve čtvrtek, kdy byl na programu koncert.

„Dnes tu byla skupina historického šermu, sokolník, divadelní představení zaměřené na děti, odpoledne máme bohoslužbu a večer bude samozřejmě zábava,“ řekl ČTK kastelán Krakovce Jiří Sobek. V sobotu se lidé na hradě mohou těšit na prohlídky pro děti a besedu s hercem Ondřejem Vetchým. Několikadenní připomínky Husova výročí na Krakovci se podle Sobka každý rok účastní tisíce lidí.

Hus ve svých kázáních kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi, za což si vysloužil klatbu. Před koncilním soudem v Kostnici odmítl své učení odvolat, proto byl jako kacíř upálen. Jeho smrt posílila v českých zemích reformní hnutí, které přerostlo v husitskou revoluci. Žižka byl nejvýznamnějším vojevůdcem husitů, zahynul 11. října 1424 u Přibyslavi.

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)