Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ekumenickou bohoslužbu v Husinci navštívilo asi 100 lidí

Domácí zpravodajství / / ČTK / 6. července 2024 23:55
Ekumenickou bohoslužbu v Husinci navštívilo asi 100 lidí

Rodný dům Mistra Jana Husa v Husinci
Autor: Wikipedia.org / Chmee2 / Creative Commons

Husinec (Prachaticko) - V Husinci na Prachaticku se dne 6. července konala ekumenická bohoslužba. Byla součástí tradičních Husových oslav, které jsou pravidelně spojené s pietou i kulturním programem. Příští rok, kdy uplyne 610 let od upálení církevního reformátora Jana Husa, budou oslavy větší. Pořadatelé chtějí, aby se jich zúčastnili i čeští vrcholní politici. ČTK to řekla Ludmila Pánková, starostka Husince, který je Husovým rodištěm. Od roku 1990 je 6. červenec v českém kalendáři státním svátkem.

Ekumenická bohoslužba se v Husinci v den svátku koná pravidelně, letos se jí účastnila asi stovka lidí. Prostor pro ni poskytuje Církev bratrská, která Husovy oslavy spoluorganizuje. Na mši promluvil kazatel Robert Hart, který působí v Praze.

V Husinci mohou lidé navštívit také Husův rodný dům, spravuje ho Církev československá husitská.

Tradice Husových oslav v jeho rodišti se odvíjí od roku 1869. První připomínky se nesly ve znamení 500 let od Husova narození. Konaly se i za první republiky. Komunistický režim udělal ze vzpomínky Okresní mírové slavnosti. K původní myšlence, připomínání odkazu Jana Husa, se městečko vrátilo v roce 1990. V minulosti se oslav zúčastnili i prezidenti Václav Havel nebo Václav Klaus.

Letošní Husovy oslavy v Husinci začaly v pátek odpoledne. Vrcholem pátečního programu byl průvod městem a pietní vzpomínka v zahradě Centra Mistra Jana Husa. Dnes večer je ukončí koncert Luboše Pospíšila.

Oslavám předcházel 4. července hudební Husfest, který navštívilo asi 1000 lidí. Konal se v Dolním parku, ale příští rok se vrátí na sportoviště s nově vybudovaným zázemím a větší kapacitou, což podle Pánkové umožní festival žánrově rozšířit.

K uctění Husovy památky se konala tradiční bohoslužba také v pražské Betlémské kapli. Vedl ji patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Lenkou Gláserovou a plzeňským biskupem Lukášem Bujnou. Kázání pronesl královéhradecký biskup Pavel Pechanec.

Hus katolickou církev kritizoval za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července 1415 byl Hus upálen.

Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, který odstranil z češtiny spřežky a zavedl diakritická znaménka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)