Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dalajlama odmítl fámy o svém zdraví, podstoupil jen operaci kolena

Ze světa / / ČTK / 6. července 2024 23:54
Dalajlama odmítl fámy o svém zdraví, podstoupil jen operaci kolena

Tibetský duchovní vůdce dalajlama
Autor: Wikipedia.org / Christopher Michel / Wikimedia Commons

Washington - Tibetský duchovní vůdce dalajlama uvedl, že se zotavuje z operace kolena a cítí se fyzicky dobře. Napsala to agentura Reuters, podle níž nejvyšší představitel tibetského buddhismu v den svých 89. narozenin odmítl fámy o svém špatném zdraví. Dalajlama podle webu tibetské exilové vlády podstoupil operaci kolena na konci června v New Yorku.

„Nedávno jsem byl na operaci s kolenem, což mi způsobilo určité problémy. Nicméně se zotavuji a nyní nemám vůbec žádný problém,“ uvedl dalajlama ve videoposelství ze Spojených států. „Mohou se vyskytnout lidé, kteří se vás snaží zmást ohledně mého zdraví se slovy, že dalajlama šel do nemocnice, kde podstupuje léčbu a podobně, což může znít, že můj stav je vážný. Takovým dezinformacím nemusíte věřit,“ dodal.

„Je mi téměř 90 let, ale necítím se nemocný, až na mírné nepohodlí v nohách,“ uvedl duchovní vůdce, který zároveň poděkoval Tibeťanům za modlitby k jeho narozeninám.

Dalajlama dále řekl, že otázky týkající se jeho nástupnictví, objasní v období kolem svých 90. narozenin. Jak duchovní vůdce stárne a potýká se ze zdravotními problémy, stanovení jeho nástupce se stává pro Tibeťany důležitou otázkou, podotkla agentura Reuters. Dalajlamu po staletí vybírali tibetští mnichové, kteří pátrali po reinkarnacích zemřelých duchovních vůdců. Obvykle ho hledali na území Tibetu, který však nyní ovládá Čína.

Peking, který vládne Tibetu od invaze v roce 1950, považuje dalajlamu za nebezpečného separatistu. Duchovní vůdce, jenž od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Dalajlama, občanským jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu v rodině rolníka. Ve dvou letech byl označen za reinkarnaci 13. dalajlamy. Vzdělal se v buddhismu a ve vědách. Když do Tibetu vtrhla vojska komunistické Číny, bylo mu 15 let. Charismatický duchovní, známý jako 14. dalajlama, mezinárodně zpopularizoval budhismus. V roce 1989 získal Nobelovu cenu za mír.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)